Сафо і Фаон – Жак Луї Давид

Сафо і Фаон   Жак Луї Давид

Картина французького художника Жака Луї Давида “Сафо і Фаон”. Розмір картини 225 x 262 см, полотно, олія. Жак Луї Давид – засновник і глава неокласицизму, художньої течії, що спирався на антична спадщина і панував в кінці XVIII – початку XIX століть. Картина “Сафо і Фаон” характерна для зрілого творчості Давида. У ній зображені Сафо і її коханий Фаон.

Амур, протягує Сафо ліру, символізує кохання як джерело творчого натхнення. Сафо – знаменита давньогрецька поетеса, представниця мелической, музично-пісенної лірики, сучасниця Алкея, уродженка лесбійського міста Ереса; жила в кінці VII і першій половині VI століття. В одах Сафо не зустрічається ім’я Фаона, човняра з Мітілени, якого Венера наділила невмирущою молодістю та чарівною красою.

Легенда про нерозділене кохання поетеси Сафо до прекрасного юнака Фаону, з-за якої вона кинулася в море з Левкадської скелі, виникла багато пізніше. Вперше ця історія з’явилася у творі Менандра “Левкадія”. Давид узяв цю легенду за основу, що відчувається навіть у деталях. Як же головного сюжету художник вибрав епізод, коли поетеса складає оду на честь свого коханого.

З’являється в цей момент Фаон ніжно торкається рукою її обличчя. Сафо залишає гру на лірі, підтримуваної Амуром. Її поетичне натхнення змінюється любовним екстазом. До числа ворожильних епізодів життя Сафо належить її любов до юнака Фаону, який відмовив поетесі у взаємності, внаслідок чого вона кинулася в море з Левкадської скелі. Вираз кинутися з Левкадської скелі стало в повсякденній мові равнозначаще з виразом скінчити життя самогубством і означало також загрозу накласти на себе руки під впливом відчаю.

Мабуть, Давиду були відомі не тільки окремі рядки Сафо, але і так званий лист Сафо, адресований Фаону і скомпонував Овідієм. На сувої, лежить на колінах Сафо, вірші давньогрецькою мовою говорять: “Щасливий, хто подобится в блаженстві богам, Хто близько від тебе сидить і по тобі вигукує”. Це перші рядки I-й оди Сафо. Над текстом оди, пояснюючи сюжет, художник поставив ім’я Фаона. Історико-археологічна достовірність в зображенні античної одягу, взуття та деталей обстановки поєднується у Давида з ідилічною інтерпретацією любовної гармонії: томної негой поз, а також такими традиційними метафорами любові, як пари цілуються голубков і два дерева в пейзажі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Сафо і Фаон – Жак Луї Давид.