Самогубство Лукреції – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Самогубство Лукреції   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Ця картина – одна з останніх великих робіт Рембрандта. Сумне полотно ілюструє болісну смерть Лукреції, що призвела до повстання і подальшому становленню Римської республіки, і демонструє майстерність роботи автора зі світлотінню, що надає тривимірної реалістичності головної героїні. Така манера створювати освітлення, безумовно, запозичено у Караваджо і його послідовників.

Емоційної сили картині надають виразні очі і вираз обличчя чесноти Лукреції. Психологічно напружений “Самогубство Лукреції” повністю виправдовує статус Рембрандта, як одного з кращих голландських реалістів.

Трагедія Лукреції – зразкової дружини Луція Тарквінія Коллатина почалася, коли жінка вступила в контакт з сином Тарквінія Гордого, жорстокого етруського царя Риму. Секст Тарквіній, погрожуючи зброєю і розправою над сім’єю Лукреції збезчестив нещасну, так як та, злякалася смерті близьких, скандалів і ганьби зробивши все, що хотів син царя. Але потім, вона розповідає про подію своєму чоловікові та батькові, після чого, отримавши їх клятву помсти, Лукреція заколола себе до смерті. Згідно книзі історії Лівії в Римі, після самогубства жінки, була повалена монархія.

Для того, щоб сфокусувати увагу глядача виключно на психологічних аспектах, Рембрандт позбавляє композицію будь-яких відволікаючих деталей і факторів. Крім того, на відміну від більшості картин на цю тему, в яких Лукреція зображена оголено, що надавало еротичний підтекст до робіт, Рембрандт “одягає” героїню в багаті дворянські одягу. Похмурий настрій і більшої виразності драматичному положення надає темний і глибокий фон.

Щоб заспокоїти себе, Лукреція хапається за шнур завіси – символічного зображення кінця її життя. В момент, захоплений в картині, героїня вже пронизала себе і витягла кинджал, кров починає просочуватися через її плаття. Лінія, що продовжує кинджал, ланцюги, мотузки і складки одягу перетинаються в місці смертельної рани. Її темні очі наповнені сумом, а бліде обличчя свідчить про наближення смерті.

Поза Лукреції і її вираз обличчя разюче нагадує роботу “Давид з головою Голіафа”, авторства Караваджо. Не виключено, що Рембранд бачив оригінал або копію цієї роботи, що надихнуло його на створення такого похмурого полотна.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Самогубство Лукреції – Рембрандт Харменс Ван Рейн.