Самсон і Даліла – Пітер Рубенс

Самсон і Даліла   Пітер Рубенс

Відповідно до Старого Завіту Біблії, Самсон – син Мано – був обраний Богом, щоб допомогти ізраїльтянам здолати своїх ворогів – филистимлян. В обмін на прийняття обітниці не голитися і не стригтися, Самсон отримав надприродну фізичну силу, яку він охоче використовував у своїх пригодах.

На жаль, герой закохується в спокусницю Далилу, в долині Сорек. Коли филистимляни дізналися про це, вони підкупили жінку за 1100 шейкелей срібла, щоб та довідалася секрет сили Самсона. Зрештою, вона з’ясовує, що його міць зникне, якщо відрубати волосся. Одного разу вночі, поки Самсон спав, Даліла вимагає збрити волосся слугу, після чого филистимляни увірвалися і здолали чоловіка. Пізніше, Самсон, чиї волосся відросло, обрушив свою жорстоку помсту на викрадачів.

Ця історія лягла в основу великого числа релігійних картин, створених в епоху бароко. Своє бачення історії було в Рембрандт. Гуэрчино.

У цьому шедеврі біблійного мистецтва Рубенс показує спальню Самсона, який лежить в обіймах коханої Даліли. На задньому плані филистимлянские солдати чекають моменту, щоб накинутися на ослаблену жертву.

Рубенс використовує різну символіку, щоб виділити обман Даліли. Наприклад, схрещені руки перукаря – це символізує брехня. Позаду, на стіні, розташована статуя Венери, богині любові, зі своїм сином. Це натяк на те, що саме любов стала причиною поразки Самсона. Що стоїть за спиною Даліли стара жінка, що тримає свічку, що не згадується в Біблії, добавлена Рубенсом, мабуть, як символ того, що у майбутньому чекає на зрадницю.

На перший погляд сцена виглядає досить спокійною, але насправді сповнена напруги. Особливу увагу варто приділити положенню руки жінка на спині єврейського героя. Це може інтерпретуватися як люблячий жест, але Даліла лише заспокоює Самсона, щоб той не прокинувся і не убив кохану за зраду.

Майстерне використання світлотіні, на що, ймовірно, вплинули роботи Караваджо, підкреслює чудове статура героя. Італійський вплив виявляється також у виборі кольору. Чуттєвість сцени посилюється завдяки яскравим фарбам і текстурі. Зокрема строкатому червоному сукні Даліли, візерунковим килимах і драпірування тканини, що звисає зі стелі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)