Самсон і Даліла – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Самсон і Даліла   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського художника Рембрандта ван Рейна “Самсон і Даліла”. Розмір картини 61 x 50 см, полотно, олія. Історія життя Самсона викладена в ХІІІ-XVI розділах Книги Суддів. Апокрифічні сказання про Самсона зустрічаються в Палее історичної, інакше званої по першій початковій фразі “Книгою буття небесам і землі”. У цьому переказі старозавітної історії особлива глава присвячена зображенню життя Самсона.

Головна відмінність апокрифічного сказання від біблійного полягає у поясненні мотиву, чому Самсон відкрив Даліл секрет своєї сили: в Біблії мотивом виставлена любов Самсона до підступної Даліл, в Палее – пияцтво Самсона. Апокрифи про Самсона в стародавній час були поширені на Русі. Великоруські билини про Святогоре знаходяться в очевидного зв’язку з апокрифом про Самсона. Даліла – підступна филистимлянка, кохана Самсона.

За його безмежну любов і відданість Даліла відплатила йому зрадою; видачею секрету богатирської сили Самсона його найлютішим ворогам, филистимлянам. Людський образ, створюваний у своїх картинах, у своїй творчості Рембрандтом, складається в умовах доконаний нідерландської буржуазної революції, Рембрандт вбирає в себе досвід післяреволюційної голландської дійсності, ломлячи його через дзеркало глибоко особисто понятого євангелія.

Після прекрасних і вільних, титанічних і ідеальних людських образів великих італійців слід пронизаний іронічним надламом, меримий принципами Нагірній проповіді людський образ Рембрандта: людина сама по собі, обплутаний суперечностями життя, але здатний приймати рішення і змінюватися, людина, пов’язаний з традиціями минулих століть, але який перед високими моральними вимогами повинен проявляти себе тут і сьогодні, в повсякденності.

В центрі такого розуміння людини коштує заповідь любові до ближнього, гуманності. В цьому полягає і спрямоване в майбутнє значення людського образу у творчості Рембрандта. Цей образ, наскрізь просякнутий власним і традиційним, ідеями і пристрастями, почуттям власної “я” і впевненістю у людстві, як творіння однієї людини, знайшов своє зриме втілення в лінії, кольорі та формі, що і визначає надзвичайну міць картин художника і всього мистецтва Рембрандта.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Самсон і Даліла – Рембрандт Харменс Ван Рейн.