Саракха – Блага Стріла – Микола Реріх

Саракха   Блага Стріла   Микола Реріх

Картина “Саракха – Блага Стріла”. “Саракха” у перекладі з санскриту означає “Лучник”. “Великий Брахман” Саракха – один з найбільших йогинів Індії, він є буддійським Махасиддх, тобто Великим Мудрецем – Ріші. Він був Учителем великого Нагарджуни, якого Буддійський Світ шанує, як Другого Будду.

На картині Миколи Реріха Великий індійський Вчитель, Мудрець і Поет Саракха зображений у передгір’ях Гімалаїв, серед могутніх Гімалайських кедрів – деодаров, на тлі гірських снігів. Він сидить у позі роздуми в червоному чернечому одязі і головному уборі пандіта – вченого брахмана, В руках він тримає стрілу. Стріла – символ Думки, символ духовної Допомоги…

Не випадково Реріх називає мудрого Саракху “не медлящим в благих посилках”. “У східних навчаннях панує переконання, що наша думка – енергія, реальна сила, що доброю думкою можна допомогти іншій людині, незалежно від його фізичної присутності, якщо тільки думка спрямована з серцевим вогнем і любов’ю”.

Сараха, син дакіні, народився в місті Ролі на сході Індії. І хоча він був брахманом, але вивчив Дхарми Будди і увірував в тантрийское вчення. Він міг ходити по воді, змінювати вагу свого тіла, його не обпікало киплячу олію і розплавлена мідь. Одного разу він перебував у медитації безперервно 12 років. Завдяки своїм чудовим здібностям Сараха виграв суперечку з брахманами, і ті зреклися своєї віри і стали буддистами. Сараха був першим, хто ввів вчення магамудри, вінчає все споглядальні і релігійні практики.

Згідно класичної тибетської іконографії Сараха зображується старим, майже оголеним або злегка прикритим тканиною. У Реріха ж Сараха досить молодий чоловік з широкими вилицями, одягнений у червоний халат і конічну шапку – все типово монгольське. Реріхівський персонаж без німба далекий від умовного канону танок, його вигляд живий, сучасний. Художник сміливо простягає нитка від давнини до сьогодення. Герой наших днів – монгольський лама прийняв Благу звістку від Великих Ріші і святого Сарах.

Реріх був свідком оновлення Монголії, захоплювався піднесенням народного духу і писав: “На стоянках серед юрт і стад, по горбах Гобі розноситься пісня наших монголів. Співають пісню Шамбали, нещодавно складену монгольським героєм Сухе-Батором: “Ми йдемо в священну війну Шамбали. Нехай ми перевоплотимся у священній країні…” Так бадьоро і дзвінко посилають монголи в простір свої сподівання… Через всі мовчазні простору Азії лине голос про майбутнє”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Саракха – Блага Стріла – Микола Реріх.