Саша Сєров Валентин Сєров

Саша Сєров Валентин Сєров

Валентин Олександрович Сєров часто експериментує, використовуючи різні образотворчі засоби для створення своїх портретних полотен. В якості прикладу можна розглянути портрет сина В. А. Сєрова. Так дане зображення написано в складній техніці із застосуванням паперу, акварельних фарб і білил. Портретна робота “Саша Сєров” створена в 1897 році і зараз картина належить приватному зборам.

На картині зображений п’ятирічний син художника Саша Сєров, захоплено читає лежить перед ним книгу. Портрет більш всього нагадує ескізне полотно. Складна техніка, поєднання акварельних фарб і білил вимальовує легке імпресіоністичне зображення, покликане не стільки виявити точне портретну схожість, скільки уявити стан, внутрішнє прагнення, передати настрій, почуття, якусь думку або ідею. У картині важлива ідея, важливо почуття. Без цього зображення блідне, втрачає життя і вмирає. Картину треба вміти відчути, зрозуміти внутрішнє становить переданого образу. Цей образ повинен допомагати нам емоційно пробуджуватися, бачити навколишній інакше, більш тонко, гостро, ніби оновилося і загострилося наше сприйняття, і ми всі відчуваємо як нове, як в перший раз.

На портреті п’ятирічний Саша Сєров зосереджений, уважний і тихий. Полотно виконано з використанням ніжних приглушених відтінків, білила надають зображенню м’якості, прозорості. Картина наповнена світлою струистим відсвітом, що надає відчуття навколишнього мовчазною смутку і спокою. Навіть розташування колірних контрастів відрізняється тихою гармонією, не роздертій різкої штрихуванням або яскравими барвистими плямами. Тут немає ніяких надуманих зайвих декоративних елементів, помітних вибиваються деталей або ліній, що спотворюють зображення і плавність форм.

Сам портрет нагадує пастельну замальовку. Зображення не відрізняється детальної промальовуванням і деталізацією. Немає відчуття тривалої копіткої роботи над полотном, навпаки, картина сприймається як приблизний ескіз. Портрет покликаний захопити безпосередньо саме мить життя, підкреслити неповерненню і унікальність кожного часового відрізка, вирваного засобами мистецтва з простору вічності, з простору забуття і безмовності у світ прекрасного, зворушливого, ніжно щирого дитинства.

Портрет написаний акварельними фарбами, що надає полотну крихкості і відчуття примарності, неясності обрисів, розмитості і нерізкості кордонів. Портрет м’який, згладжений, тихий, ліричний і простий. Ця картина – яскравий, правдивий, милий епізод дитячого світу, світу дитинства. Світ дитинства настільки ж крихкий, складний і самостійна, як і сама художній твір Ст. А. Сєрова. Воно значимо, насичено, але скороминуще і занадто тріпоче в світі жорстких меж простір-часу, перевіряючи на міцність закони дорослого світу, світу щільних фарб, різких контрастів і замкнутих, прихованих від всіх почуттів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)