Сатир і спляча німфа – Якопо Амигони

Сатир і спляча німфа   Якопо Амигони

Теми античної міфології, що оповідають про амурні пригоди богів, ожили з новою силою в мистецтві європейського рококо, напрями, просякнутого духом еротики і гедонізму. Амигони, з усіх венеціанських майстрів найбільш тісно пов’язаний з цією культурою, звертається до сюжету, запозиченому з античності спочатку культурою Ренесансу, а потім і мистецтвом XVIII століття.

У венеціанської живопису мотив лежить оголеної жіночої фігури зустрічається вже у творчості Джованні Белліні, а потім багаторазово інтерпретується в різних композиціях Джорджоне, Пальмою Старшим, Тиціаном.

Широкою популярністю користувалася гравюра Аннібале Карраччі, що зображає сплячу німфу і нескромно спостерігає за нею сатира. Амигони неодноразово повторював одного разу знайдену позу напівлежить Венери або, як в даному випадку, німфи в композиціях Венера і Адоніс” , Спляча Венера і путті” і в картині на той же сюжет, що проходила на аукціоні Сотбіс у Лондоні 12 квітня 1978 року.

Якщо припустити, що в ермітажному полотні у вигляді сатира зображений Юпітер, то сюжет можна було б трактувати як Юпітер і Антіопа”: побачив сплячу царську дочку Антіопу, Юпітер у вигляді сатира збирається спокусити її. Амигони був яскравим інтерпретатором рококо, а зовсім не епігоном французьких майстрів. Цей стиль виявився абсолютно співзвучним його власному хисту: м’яка манера живопису з делікатною світлотінню, тонкий ніжний колорит імпонували аристократичним замовникам, які хотіли бачити не античний варіант пасторалі, а кокетливу імпровізацію в дусі поезії галантного століття”. Картину можна датувати 1730-ми роками.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)