Саул у Аэндорской чарівниці – Микола Ге

Саул у Аэндорской чарівниці   Микола Ге

У своїх роботах Ге прагнув не тільки піднімати масштабні філософські питання, але і робив це з великою майстерністю. Особливо йому вдавалися сакральні біблійні сюжети, бередившие уми богословів протягом багатьох століть. “Саул у Аэндорской чарівниці” або “Аэндорская чарівниця викликає тінь Самуїла” – чудовий шедевр пензля Миколи Ге, за виконання якого живописець був нагороджений великою золотою грамотою та поїздкою до Італії на навчання та стажування.

Сюжет картини такий: готуючись до битви з фелистимлянами, цар Саул вирішує звернутися до чарівниці за пророцтвами – правитель перестав бачити сни і вірить, що його зв’язок з Богом загублена. Однак непросто знайти ворожку, сам Саул наказав виселити всіх магів і чародіїв, побоюючись проклять і наворотів. Опинившись у чаклунки, та запитала його, дух якої людини бажає викликати Саул. Рішення царя було дивним – відповідь він хоче почути від Самуїла, людини який ще за життя передбачив загибель правителя і всіх його синів. На цей раз Саул хоче почути інші слова від Самуїла, але дух його в точності повторює давнє пророцтво – у битві з фелистимлянами царя чекає смерть. Нещасний Саул падає навзнак на землю, позбувшись останньої надії – це момент і відобразив Ге.

Хто з’явився насправді Саула? Чи був це дух, або чаклунка просто шарлатанка? Можливо викликати духа з того світу взагалі? Ці питання стали предметом численних дискусій. Ге не шукає відповіді і не ілюструє свою правду – він майстерно відображає біблійну історію в тому вигляді, в якому вона дійшла до нас.

Картина виконана в темних тонах з використанням колірних контрастів – біле вбрання духу і червона мантія Саула виразно виділяють їх на темному тлі як квінтесенцію всього сюжету. Всі фігури передані декілька скульптурно, що нітрохи не зменшує виразності героїв.

Уважний глядач без праці помітить академічну манеру письма, а також слідування традиціям Карла Брюллова. Однак ні ця сувора стилістика, ні наслідування великому Брюллову, жодною мірою не завадили молодому талановитому художнику створити яскраве самобутнє і дуже виразне полотно.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Саул у Аэндорской чарівниці – Микола Ге.