Селяни грають в кості – Давид Тенірс

Селяни грають в кості   Давид Тенірс

З середини XIX ст. і далі, включаючи 1981, коли був опублікований короткий каталог творів західноєвропейського живопису в Ермітажі, картина називалася помилково “Гра в орлянку”. У 2005 ця помилка була виправлена. У творі Тенірса зображена не гра “Орел або решка”, а інша розвага – Гра в кості, для якої край столу спеціально розкреслений.

Сидить на ближньому плані літній селянин після вдалого кидка кістяного кубика вважає виграні гроші. Навпроти нього стоїть молодий селянин. Він показує лівою рукою монету, пропонуючи продовжити азартну гру. У його правій руці затиснута фішка, яку він збирається кинути па стіл.

Сюжет і композиція ермітажного полотна сходять до Картини “Грають в кості солдати в шинку” Адріана Браувера. В обох роботах дія розгортається в шинку. У лівій частині напівтемного інтер’єру двері, збита з необтесаних старих колод. І там, і тут на підлозі видно білий глечик – єдина прикраса убогого приміщення. В обох випадках за столом зображені дві сидять і стоять дві фігури. В глибині двох картин представлені ще за два персонажа – жінка і чоловік у Браувера і двоє чоловіків у Тенірса.

Відмінності торкнулися також костюмів гравців у кості. Браувер зобразив їх у солдатській формі, Тенірс – в селянському одязі. В обох творах звучить тема “Vanitas” , оскільки в них показаний швидкоплинний і суєтний характер мирських розваг. Найімовірніше, эрмитажное полотно виконано близько 1640, як і передплатна Картина Тенірса “Гравці в кості” . Обидві роботи, петербурзька та амстердамська, створені в ранній період творчості Тенірса, коли художник відчував вплив Адріана Браувера.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Селяни грають в кості – Давид Тенірс.