Селянський танець – Пітер Брейгель

Селянський танець   Пітер Брейгель

Картина “Селянський танець”. У 1567-1569 роках Пітер Брейгель виконав ряд картин на теми народного життя. По всій видимості, Брейгелю вдалося створити одну з своїх кращих жанрових робіт – “Селянський танець”. Її сюжет не містить іносказання, а загальний характер відрізняється замкнутим в собі пафосом і жорсткої раціональністю. Художника цікавить не стільки атмосфера селянського свята або мальовничість окремих груп, але самі селяни – їх обличчя, риси обличчя, звички, характер жестикуляції і манера рухатися.

Важкі і сильні фігури селян зображені в невластивих Брейгелю великих масштабах, створюючи собою стихію і природну міць природи. Кожна фігура розміщується в залізній, яка пронизує всю картину системі композиційних осей. І кожна фігура здається зупиненої – в танці, суперечці або поцілунку. Фігури наче виростають, перебільшуються у своїх масштабах і значущості. Знаходячи майже сверхреальную переконливість, вони наповнюються грубою, навіть безжалісною, але непохитно значною монументальністю, а сцена в цілому втілюється в якийсь згусток характерних рис селянства, його стихійної, могутньої сили.

У цій картині народжується конкретний за своїм методом побутової селянський жанр. Але, на відміну від пізніших робіт такого роду, Брейгель повідомляє своїм образам виняткову потужність і соціальний пафос. Коли писалася ця картина, тільки придушене сильне повстання народних мас – іконоборство. Ставлення до нього Брейгеля невідомо. Але цей рух був від початку до кінця народним, воно вразило сучасників очевидністю свого класового характеру, і, треба думати, прагнення Брейгеля сконцентрувати в своїй картині головні відмітні риси народу варто з цим фактом у прямого зв’язку.

Пов’язано з іконоборством та інший твір Брейгеля – “Селянське весілля” . Тут гострота бачення народного характеру ще більше підвищилася, головні фігури набули ще більшої, але вже дещо перебільшену міць, і в художній тканині картини відродилося алегоричне начало. Троє селян з жахом або з подивом дивляться на стіну, передбачувану спереду, за межами картини. Можливо, це натяк на біблійний розповідь про бенкет Валтасара, коли на стіні не з’явилися слова, які віщують загибель тим, хто викрав з храму скарби і побажав вийти з свого нікчемного стану.

Нагадаємо, що повсталі селяни, які боролися з католицтвом, громили католицькі церкви. Відтінок деякої ідеалізації і невластивою Брейгелю м’якості має в собі присмак гіркого жалю і доброї людяності – якостей, яких не було в чіткому і послідовному “Селянське танці”. Деякий відхід від принципів та ідей “Селянського танцю” можна виявити і в малюнку “Літо” , на перший погляд близькому названої картині. Втім, повний відхід від колишніх надій відбувся дещо пізніше, коли майстер створив ряд похмурих і жорстоких картин, і в тому числі знаменитих “Сліпих” . Опосередковано вони пов’язані з першою кризою в розвитку нідерландської революції.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Селянський танець – Пітер Брейгель.