Сенекио – Пауль Клее

Сенекио   Пауль Клее

Пауль клеї, швейцарський художник-експресіоніст, графік, який входив в об’єднання “Синій вершник”, отримав освіту у Мюнхенській академії мистецтв. Під впливом робіт Сезанна і Кандинського він став тяжіти до експресії і абстракционизму, в більш зрілому віці використовував у роботі елементи сюрреалізму, складаючи композиції з геометрично правильних фігур.

Пауль Клее був постійним членом експресіоністичній об’єднання “Синій вершник”, проіснував 3 роки – з 1911 по 1914 рік. Крім Клеї до його складу входили Ст. Кандинський, М. Верьовкіна і А. Явлінський. Якщо знамениті російські художники розвинули в подальшому емоційний абстракціонізм з аморфними мотивами, то Клеї більше тяжів до геометричній абстракції, в його роботах раціональне та ірраціональне незбагненним чином зливаються в єдине ціле. V

На картині “Сенекио” схематично зображене людське обличчя, “розбите” на різнокольорові чотирикутники; свою чергу, “особа” вписано в своєрідну маску – коло, колірне рішення якого нагадує костюм Арлекіна. Трактування полотна неоднозначна, з одного боку, гра художньої думки автора, передавального мінливий образ актора, з іншого – взаємозв’язок перебувають у вічних змінах мистецтва, театру і ілюзій творчої людини.

Картина в цілому відображає художній стиль Клеї – осмислена гра ліній, простору і кольору площин. Сам художник писав, що “запрошує лінію на прогулянку”. Будучи не тільки “вільним” художником, але і викладачем в школі дизайну в Баухаузі, Клеї опублікував кілька чудових робіт з теорії мистецтва.

Клеї відзначався майстерним володінням кольором, не випадково його вважають одним із найбільш глибоких колористів модерну.

У своїх роботах йому вдавалося досягти практично музичної гармонії колірних відтінків, форма для нього – це головним чином однорідна цілісна мальовнича маса. П. Клеї вважається по праву одним з найяскравіших представників модернізму XX ст., виявив вплив на формування практично всіх напрямків сучасного живопису.

У роки приходу до влади в Німеччині нацистів творчість Клеї було визнано “дегенеративним”, картини з національних музеїв були спалені, сам же художник висланий з Німеччини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3.67 out of 5)