Серед хвиль – Іван Айвазовський

Серед хвиль   Іван Айвазовський

В. К. Айвазовський є одним з найулюбленіших моїх художників. Все своє життя він присвятив створенню картин з морською тематикою. Він майстерно зображував морську стихію, ніхто ні до, ні після нього не робив це краще. “Море – це моє життя”, – говорив Айвазовський, і справді пристрасно, до обожнювання схилявся перед об’єктом своєї любові. Картина “Серед хвиль” була написана в 1898 році, на 81 році життя художника.

На цій картині автор майстерно зобразив розгнівану морську стихію. Ми бачимо на полотні шторм, розбурхане море, грозове небо, сильні хвилі, вируючі і киплячі, готові поглинути в собі все живе. Примітно, що автор зображує тільки море, злите з грозовим небом. Тут немає уламків кораблів, щогл, гинуть мореплавців, які намагаються боротися зі стихією, хоча все це присутнє на інших картинах автора. Айвазовський зображує дуже низький горизонт, штормове небо і бурхливе морська стихія майже не розділені. Це полотно викликає у мене бурю емоцій, тут хвилювання, тривога, страх, але в цей же час і захоплення величчю морської стихії. Тільки геніальний майстер міг створити таку просту по композиції, але викликає таку складну палітру емоцій картину.

Коли я дивлюся на цю приголомшливу картину, мені здається, я чую гуркіт хвиль і страхітливі гуркіт грому. Живописна палітра фарб, що складається із численних відтінків сірого, зеленого, синього. Дивно барвиста гама, при цьому гранично скупа за кольором, практично монохромна. Також ми бачимо білу мереживну піну хвиль, що додає картині урочистого колориту.

Композиційно і сюжетно картина дуже проста, але дуже глибока за сприйняттям. Ми бачимо тут свинцеві хмари, штормовий вітер, злі хвилі, але при цьому можна помітити широкий промінь світла в кутку картини, як надію на прийдешні світлі зміни. Скоро стихне Буря, і ми знову побачимо спокійне море. Найдивовижніше, що море на картинах В. К. Айвазовського завжди живе. На цій картині немає людей або тварин, головний герой картини, як і більшості картин художника, море.

Мені б хотілося порівняти картину “Серед хвиль” з іншим творінням цього великого майстра, яке називається “Хвиля”. З одного боку ці картини дуже схожі, обидва ми бачимо шторм, вируюче і розбурхане море, низьку лінію горизонту, що об’єднує морську стихію з розгніваним небом.

Картини схожі і за кольоровим строєм. Але при цьому картина “Хвиля” похмура, на ній зображена руйнівна стихія, яка поглинає в собі корабель і все живе на його борту, несе смерть. А картина “Серед хвиль” дивно урочиста, у ній багато світлих тонів, тут ми бачимо велич морської стихії, а не смерть і руйнування.

Картина “Серед хвиль” по праву вважається вершиною творчості художника і шедевром світового живопису. Для автора вона теж мала особливе значення, тому він і заповів її своєму рідному місту Феодосії, де вона зберігається до цих пір.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Серед хвиль – Іван Айвазовський.