Сергій будівельник – Микола Реріх

Сергій будівельник   Микола Реріх

Картина Н. К. Реріха “Сергій будівельник” присвячена великому святому Землі Руської – Сергію Радонезькому

Н. К. Реріх пише, що “Праця у Вченні Сергія грав величезну роль. Скільки разів доводилося Святому Сергію починати все спочатку. Все його життя – це величезне випробування, яке долалося в найбільшої жертви для Русі, Батьківщини, людства, Всесвіту. Це говорить про фортеці людського духу”.

Картина в біло-блакитних тонах – небесних і чистих. Картина наповнена кольором, співзвучним ясності і моральній чистоті Сергія. Моральна чистота, характерна для даного втілення на Землі, чистота незаплямована – для більш повного прояву духу тут.

На картині в зимовому вбранні – прекрасна російська природа. Дослідники повідомляють, що Н. К. Реріх зображує підмосковне місце під назвою “Маковець”. Місце з підвищеннями недалеко від річки Кончури, недалеко від Радонежа. І на картині Н. К. Реріха ми бачимо річку далеко, що в’ється між пагорбами. Згодом на цьому місці виникне Троїцький Собор, як основа Троїце-Сергієвої Лаври. Мальовничі схили високих пагорбів цього особливого містечка, здається, що вони переходять в таємничі гори духу людського.

Близько Сергія стовбури дерев, спрямованих увись до Небес. Природа в єдності з людиною, все в гармонії своїх складових частин. Н. К. Реріх зібрав у своїй композиції все воєдино, щоб показати, як прекрасний мир, праця, спілкування людини з природою і природи з людиною – спілкування Великого Будівничого Землі Руської. У лівому кутку зображений ведмідь, який спостерігає за працею людини, доброзичливий ведмідь. Ведмідь дуже гармонійно вписаний, він як частина природи.

Реріх показує спільне проживання людини та тваринного світу. Особливе стан добра і любові, що виходить від Сергія не давало приводу звіру лютувати, хоча зимою ведмедю і голодно. Старший брат ділився з молодшим всім, чим міг. Великі Вчителі жили в спілкуванні з тваринним світом, з братами меншими.

Теплим вогником, майже світиться зрубана Сергієм капличка. На узвишші вона, на особливому місці, обраному Сергієм, провидцем Землі Руської. Це особливе в енергетичному плані місце, співзвучне Сергію. За капличкою біжать лінії засніжених пагорбів.

Все освітлено зимовими сонячними променями, підкреслюють простір для дій. Засніжені ялинки – німі вірні свідки праці Сергія. Далеко синьо-блакитний, засніжений, такий же, як і гори, ліс зі своїми перешкодами і труднощами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)