Шестикрилий Серафим. Азраїл – Михайло Врубель

Шестикрилий Серафим. Азраїл   Михайло Врубель

Михайло Врубель, добре знав класичне мистецтво і літературу, говорив на декількох мовах був відкритий і легкий у спілкуванні. Але при всьому тому від нього виходила гіпнотична сила, як якщо б він володів якимось таємним знанням, яке не вважав можливим розвивати перед своїми колегами. Загадковість, закладена природою в натурі Врубеля і проявилася в його творах, і донині викликає суперечки серед дослідників творчості митця.

Картина “Шестикрилий серафим”, зазвичай недооцінена по експресії і живопису перевершує “Демона поваленого”. Багато в чому це скоріше стриманий і багатозначний фінал усього шляху художника в пошуках і Демонів і Пророків.

У цьому творі дивовижним чином поєдналися ефект яскравої, сяючої вітража і виконана щільними, кутастими, мозаїчними мазками живопис. Серафим наділений гіпнотизуючим поглядом самої долі, а меч і світильник у його руках – справді символічною значущістю: сталь виділяє крижаний холод, сперечаючись з рожевим, віщим, зачаровує і грізним світлом лампади.

Створене в 1904 році в стінах університетської клініки В. П. Сербської, цей твір належить до вищих проявів творчого духу Врубеля. “Огнеподобний” посланник Бога, ангел з полум’яним поглядом, покровитель художника-пророка і його вимогливий суддя, немов нагадує про вищої місії обранця, закликає до служіння – “дієсловом палити серця людей”, будити їх душі “від дрібниць буденного величними образами”.

Незабутній цей невідворотно насувається лик в хмарі чорних волосся, з бездонними очима, ця піднята рука, що тримає меч. Відплата і вища, сувора справедливість. І написав його пекучими, сліпучими фарбами, в блиску дорогоцінних каменів, але кому прийде в голову міркувати про “декоративності” перед цією картиною?

У піднесеному ладі картини, у властивій їй “истовости” почуття відчутний відблиск переживань Врубеля часу роботи над полотном “Демон повержений”. Дивовижний по красі колорит сприймається як спогад про блиску візантійських мозаїк Венеції і Равенни, якими художник милувався в дні своєї юності. Робота написана поверх композиції 1901 року “Великодні голоси”.

В літературі полотно відомо під кількома назвами: “Янгол з мечем і кадилом”, “Азраїл” і “Херувим”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)