Сільський вигляд. Лосиний острів в Сокільниках. Пейзаж з хатинкою – Олексій Саврасов

Сільський вигляд. Лосиний острів в Сокільниках. Пейзаж з хатинкою   Олексій Саврасов

В 1860-е роки Саврасов відточує своє мальовниче майстерність. При цьому в його графічних і живописних роботах все більш тонким і інтонаційно багатим стає малюнок, колірний лад – все більш емоційним, що дозволяло висловити почуття дотику до найпотаємнішим струмів, “нервової системи” природи, ліричний переживання краси самих простих сільських мотивів.

До етапними творами цього часу відноситься картина “Пейзаж з хатинкою” . На перший погляд розроблений в ній мотив може здатися малопривабливим для пейзажиста: низька хата під солом’яною покрівлею з прилеглим критим двором. На луговине перед будинком лежить собака, гуляють кури, на дах хати злетів рудий півень. Простий, майже убогий мотив. І в той же час робота настільки людяна, що мимоволі згадуються слова Чехова про здібності Левітана написати село, “сіреньку, жалконькую, загублену, … але такий від неї віє невимовною красою, що відірватися не можна”.

До кращих пейзажів, виконаних Саврасовим в 1860-е роки, відноситься і “Сільський вигляд”, відрізняється особливим багатством просторового і живописного рішення, причому мальовнича система Саврасова придбала тут нові і вельми важливі для подальшого його розвитку якості: особливу світло та безпосередню емоційність колірного ладу і фактури.

Вінчає пошуки Саврасова 1860-х років картина “Лосиний острів в Сокільниках”, удостоєна першої премії на конкурсі Московського Товариства любителів мистецтв. Відзначаючи цю удачу, один із сучасників писав про вміння художника “поетично перенесть на полотно знайомий кожному з нас клаптик природи з околиць Москви”. Величний і урочистий сосновий бір варто, як страж розкинулися далей. Ясний літній день. На луках мирно пасеться стадо. Ретельно розроблена в пейзажі кожна деталь: кущі, дерева, трава на галявині. Тут художник розкриває значущість звичайного і повсякденного в природі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Сільський вигляд. Лосиний острів в Сокільниках. Пейзаж з хатинкою – Олексій Саврасов.