Сім пристрастей Марії – Альбрехт Дюрер

Сім пристрастей Марії   Альбрехт Дюрер

Вівтар “Сім пристрастей Марії” колись утворювала одне ціле і належали церкви у Віттенберзі. У роки іконоборства їх з церкви викинули, але, на щастя, не знищили. Вони потрапили в майстерню Луки Кранаха Старшого. Дошки були відокремлені одна від іншої. Кранах велів зробити копії з картин. По них видно, що спочатку картин було більше. Ціле, ймовірно, можна було б назвати “Сім радощів і сім пристрастей Марії”. Життя матері, показана як радості і муки, що відображають життя її дітища – який людяний і який загальнозрозумілу задум!

Збереглося сім дощок циклу, який називають “Сім пристрастей Марії”. Робота почалася, швидше за все, з “Оплакування”. У ньому все відчутніше близькість до старого мистецтва. Це особливо помітно в композиційному побудові, де розмір зображення відповідав задуму, ролі зображеного, а не справжньому співвідношенню частин.

Христос непропорційно малий поруч з тими, хто оплакує його. Але поза богоматері, обережне рух, яким вона піднімає руку Христа, пробуючи, чи в її синові життя, обличчя старої жінки, зламану відчаєм,- це вже самостійний Дюрер!

На картині “Христос на хресті” – Христос такий же маленький, розіп’ятий. Його тіло нагадує різьблену дерев’яну скульптуру. Але хрест повернутий так, що син виявився прямо навпроти матері. Її погляд спрямований у вже закативающиеся очі сина. Зустріч їх поглядів пронизує картину. Вона володіє великою трагічною силою.

Ми нічого не знаємо про перших помічників Дюрера. Імена тих, хто у нього вчився і працював у його майстерні, відомі з більш пізнього часу. Але те, що “Пристрасті Марії” художник виконував з помічниками, сумнівів не викликає. Дослідники досі остаточно не погодилися, що на цих дошках належить руці Дюрера, що написано підмайстрами. Але весь план величезного, складного цілого він обдумав.

“Прикутими до хреста” – найскладніша і найсміливіша в циклі. З глибини картини до її нижнього краю простягається величезний важкий хрест, зроблений з товстих брусів. Він лежить, пригнічуючи своєю вагою землю, безжально мнучи кущики і траву. Хрест написаний з надзвичайною ретельністю: на струганої поверхні брусів видно волокна, на торці – зріз річних кілець дерева. Ця деталь надає жахливу достовірність того, що відбувається.

На хресті кинутий навзнак Христос. Він болісно закинув голову в терновому вінці. Обличчя його мертвотно – бліді. Німб здається шапкою, упершейся в землю. Худого тіла, витягнутому вздовж хреста, не вистачило місця на картині: пальці однієї руки та обох ніг йдуть за її краї. Лежаче тіло з розкинутими руками займає більшу частину видимого простору – півсвіту.

Між распинаемим і глядачами – інша фігура. Зігнута, вона тим не менше виглядає величезною. Це тесля. Не дивлячись на засудженого, він незворушно свердлить буравом отвір у хресті.

Тесля одягнений так, як вбиралися багаті німецькі ремісники по святах. На ньому франтівська шапка з китицями, тонка сорочка з буфами, обтягуючі трико, нарядні туфлі. У нього молоде вродливе обличчя, зосереджене на тому важливому ділі, яке йому наказали зробити.

Руху свердлувальних рук передані гранично точно. Близько распинаемого стоїть на колінах другий тесля, одягнений простіше,- це підмайстер. Він тільки що пробив долотом долоню Христа, опустив молоток і уважно дивиться на тіло истязуемого. Страшний погляд! Він цікавиться”, який судомою відгукнеться у беззахисному тілі удар молотка по долоту, пробивающему руку.

Це той самий персонаж, який діє і на картині “Несення хреста”. Там він старанно хльостає Христа мотузкою. А в ногах хреста орудує долотом чоловік у яскраво камзолі, берете зі страусовим пером, з випещеної борідкою і коротким мечем на поясі. Ремісники так не одягалися. Це дворянин. В “Несення хреста” він рвонув мотузку, змушуючи впав Христа встати.

На картині Дюрера кати не професійні, а добровільні. Від цього вони ще страшніше. Вдивившись в їх серйозні особи, в ревності і старання, з яким вони роблять своє лихе діло, мимоволі думаєш: Дюрер крізь століття провидів таких же виконавчих і старанних, таких же добровільних катів XX століття, які будуть відповідати на питання – чи розуміють вони, що творили: “Ми виконували наказ”.

Дюрер нарядив мучителів Христа в шати своїх одноплемінників і сучасників. І сказав: Голгофа – це не десь і колись. І тут і зараз. Голгофа всюди, де женуть і мучать беззахисних людей, де на них звалюють тяжкі хрести страждань, де їх розпинають; Голгофа всюди, де є люди, згодні збивати ці хрести, звалювати їх па чужі плечі, пробивати цвяхами чужі руки і ноги, мучити і розпинати відданих в їх влада.

У картинах цього циклу звучать не тільки співчуття, біль, жалість. У них відчутно подих гнівного часу, який гряде і грізно закличе до відповіді тих, хто наряджався па кара, як на свято. У цих картинах виразно чується мова майбутніх протестантських проповідей. Учні молодого Дюрера проходили не тільки професійну, але і моральну школу…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Сім пристрастей Марії – Альбрехт Дюрер.