Сім смертних гріхів та чотири останні речі – Ієронім Босх

Сім смертних гріхів та чотири останні речі   Ієронім Босх

Сім смертних гріхів” – одна з найбільш ранніх відомих робіт Босха. Вона має яскраво виражений повчальний характер з елементами іронії та сатири. Ця робота має досить ускладненою структурою: п’ять кіл різного діаметру на темному тлі. Припускають, що це кришка стола – стільниця, розписана майстром.

Звичай розписувати столи був тоді досить поширений. Такою роботою не гребували й імениті художники. Ми знаємо, наприклад, що самим раннім дійшли до нас твором великого німця Ганса Гольбейна Молодшого була писана кришка стола, дуже пошкоджена, але збереглася. Саме ця робота Босха висіла в особистих покоях іспанського короля Філіпа II. Вона знаходилася між кабінетом і спальнею, так що, проходячи з кімнати в кімнату по кілька разів на день, монарх міг споглядати символи людських гріхів і міркувати про гріховну природу людини.

Це одне з найбільш ясних і повчальних творів Босха постачений докладними, разъясняющими сенс зображеного цитатами зі Старого Завіту з книги “Второзаконня”. Накреслені на одязі свитках слова: зверху: “Бо вони люд безрадний, і нема в них розумування “Про, якщо б вони подумали, подумали про се, зрозуміли, що з ними буде!” ; знизу: “Лице я своє заховаю від них, побачу, який їх кінець, бо вони покоління розбещене, діти, в яких немає вірності. визначають тему цього твору. У центрі – щось на зразок всевидющого ока. В середині – подоба зіниці, в якому за стегна зображений Христос, що стоїть в саркофазі. Христос все бачить, він у центрі світу, він у центрі цього умовно зображеного очі. Нижче напис: “Стережися, стережися, Бог бачить все”.

Це не власне око, але явний натяк на нього. Всевидюче око дивиться всі, але воно несповідимими, незрозумілих для нас причин, не втручається в хід речей. Муки Христа – слово людства – виявляються чи не марними. Він вказує на свою рану в боці, він в черговий раз звертається до людей, але це проголошення виявляється майже ніким не почутим. Широка смуга, що йде навколо цього квазі-зіниці нагадує райдужну оболонку. Коло розкреслений променями, які в той же час дещо нагадують малюнок райдужки.

І, нарешті, на зовнішній, самій широкій смузі зображені сім сцен, які символізують сім смертних гріхів. Кожен гріх позначений написом і трактований художником у вигляді жанрової сценки. Таким чином, Босх створює узагальнену картину людства, що загруз у гріхах. Цікаво звернути увагу ось на що: ми традиційно говоримо про семи гріхах, хоча строго кажучи, це не гріхи, як вчинки – крадіжка, вбивство або інші гріховні діяння людини. Сім смертних гріхів у католицькій традиції – це, швидше, сім властивостей людини, сім рис його характеру, які призводять до цих злочинів і проступків. Семи гріхів традиційно, як ви знаєте, протистоять сім чеснот. Три релігійні християнські чесноти чотири мирські. Босх, зображуючи гріхи, не звертається до абстрактних образів. У Босха це сценки, досить життєві за змістом, але гротескових, окарикатуренние за манерою зображення. Далі слід напис – подання семи смертних гріхів, здатних погубити душу, з їх латинськими назвами:

У Ієроніма Босха, якщо “читати”,відповідно до композиції, від “шести годин” проти годинникової стрілки: ГНІВ, МАРНОСЛАВСТВО, ХТИВІСТЬ, ЛІНЬ, ОБЖЕРЛИВІСТЬ, ЖАДІБНІСТЬ, ЗАЗДРІСТЬ. Художник знаходить для кожного з них зрозумілий, життєвий приклад, показаний з насмішкою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Сім смертних гріхів та чотири останні речі – Ієронім Босх.