Сімейний розділ – Василь Максимов

Сімейний розділ   Василь Максимов

Василь Максимов народився і виріс у звичайній селянській родині. Не з чуток знав він про життя російської села, про важку селянську працю, про народних традиціях і порядках. Не дивно, що саме зображення простого народу стало головною темою його творчості.

Картина “Сімейний розділ” переносить глядача в російську село другої половини XIX століття. Час, коли розпадаються сільські громади, колись великі і дружні селянські сім’ї розпадаються на окремі дрібні господарства. Руйнуються вікові патріархальні устої, ламаються родинні зв’язки, брат іде проти брата. Художник особисто був свідком подібних “розділів” і бачив, як родичі ділять між собою будинки, худобу, рала і плуги, вози і збрую, посуд, хатнє начиння, полотна та ікони. Ніхто не хоче залишитися з носом, кожен прагне забрати собі найкраще. Жорстока ця сторона селянського життя, але вона мала місце бути, і Максимов правдоподібно описав її у своїй картині.

Два рідних брата ділять майно. По всій невеликий тісній кімнаті розкидана купа речей, посуду, тканин і хутра. З першого погляду на картину відчувається напруженість і напруга емоцій присутніх. Складні і суперечливі душевні стани братів. Старший, пам’ятаючи спорідненість, не бажає образити брата, насилу він зносить його докірливий погляд, але егоїстичні устремління все-таки перемагають.

Характери жінок-снох прямо суперечливі чоловічим. Старша невістка, колишня господиня дому, представлена злий, жадібної, з безжальним поглядом дивиться вона на сім’ю молодшого брата, вчепившись руками в речі, які вона ніяк не бажає віддавати. Владна селянка обібрала і обдурила молоду невістку, несправедливо залишивши її ні з чим. Але ображена дівчина не заплямована злістю, художник написав її скромною і миловидної, випромінюючої внутрішнє гідність, незважаючи на пережите нещастя. Молодша невістка – самий світлий образ цієї тяжкої, гнітючої картини. Переділ майна здійснився, і виправити вже нічого не можна.

Робота Максимова гідно була оцінена сучасниками і, в особливості, П. Третьяковим, який придбав полотно для своєї колекції. І сьогодні в експозиції Третьяковської галереї можна побачити зворушливий образ молодшої невістки, покірно схилила голову перед пожадливістю та зажерливістю, здобула верх в цьому колись рідному домі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Сімейний розділ – Василь Максимов.