Синдики цеху сукнарів – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Синдики цеху сукнарів   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського художника Рембрандта ван Рейна “Синдики цеху сукнарів”. Розмір групового портрета 191,5 × 279 см, полотно, олія. “Ні символу, ні драми, ні найменшого розповідного елемента: п’ятеро чоловіків, що сидять за вкритим червоною скатертиною столом і розмовляють про свої справи… Прощай ідеал… Тут – тільки живопис! Їй одній належить першість у цьому творі, вона одна підносить картину до вершин художньої досконалості.

Що ж особливого в цій картині? А те, що живописець Рембрандт суто художніми засобами – фарбою, світлом, тінню – створив простір на гладкій поверхні полотна, пластично зобразив фігури, мудруємо і розмовляли між собою, несучи в собі полум’я безсмертя… Їх називають шталмейстерами, синдиками або зберігачами свинцевої печатки цеху сукнарів. Зібралися вони для обговорення цехових справ, але з таким же успіхом вони могли б обговорювати долі світу, проблеми реформації віри, політики Європи, торгівлі з Ост-Індією, питання науки або образотворчих мистецтв. Такі особистості протистояли королівського дому Австрії та Іспанії” .

Навколо книги зі зразками тканин зібралися впевнені в собі представники влади, зобов’язані цим не княжої прихильності, а власної рішучості, власної смишленности, власної вправності. “Те, що надає цим головам особливу привабливість, це – щось затаєне, якийсь вид власного мислення, особливий погляд на зовнішньо-зриме, індивідуальний, залежно від темпераменту: іронічно і зверхньо дивиться сидить на лівому краю, серйозно і з поганим настроєм зображений поруч з ним, кілька привставший.

Якийсь наліт прихильності в особі сидить у центрі, байдужий, з абстрактними думками, далекий від усього меркантильного сидить поруч з ним юнак з великими очима та повними чуттєвими губами. Останній, нарешті, зображений зі нудьгуючи-презирливою міною” . Перед нами – користуються досягненнями всіх страждань і перемог народу, легендарний прообраз яких піднесена іронія Рембрандта втілила в тому ж році в “Змову батавов”, перетворивши їх у цій картині в яскраве уособлення великої буржуазії свого часу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Синдики цеху сукнарів – Рембрандт Харменс Ван Рейн.