Синопський бій вночі – Іван Айвазовський

Синопський бій вночі   Іван Айвазовський

У творчості Івана Айвазовського значне місце займають картини на тему морських битв і перемог російського флоту. Художник вів своєрідний літопис історичних подій, починаючи з часів Петра I і закінчуючи баталіями в Кримській війні 1853-1856 років та звільнення Балкан у російсько-турецькій війні 1877-1878 років. Айвазовський був сучасником багатьох боїв, які згодом зображував на своїх полотнах.

З 1844 року він був призначений художником Головного Морського штабу. Картина “Синопський бій ” відображає події Кримської війни 1853-1856 рр., коли 18 листопада 1853 року відбулося морська битва в Синопській бухті між турецької і російської ескадрами. Російська ескадра на чолі з віце-адміралом П. С. Нахімовим виявила турецькі кораблі, та заблокували їх у бухті. Підсумком битви стало повне знищення турецького флоту. Дізнавшись про битві синопському, Айвазовський відразу ж почав впізнавати в учасників битви подробиці. Айвазовський написав дві картини, присвячені Синопському бою вдень і вночі, які були представлені на виставці в Севастополі. Це були картини “Морська битва при Синопі 18-го листопада 1853 року” і “Синопський бій “.

Картина “Синопський бій ” відразу привертає погляд своїм незвичайним для морської тематики колоритом. Картина немов осяяна спалахами червоного кольору. Художник зобразив момент, коли турецька ескадра повністю розгромлена і рештки ворожих кораблів догоряють, повалені від залпів російського флоту, освітлюючи вогнем все оточення. Російські бойові кораблі спокійно і урочисто крокують по рівній морської гладі. В небо піднімаються клуби диму, підсвічені світлом вогню. Загальний колорит картини складається з чорного і червоного кольорів, які немов ділять простір на полотні.

Незважаючи на перемогу російського флоту, будь битва це трагічна подія, що несе смерть людей. І таке колірне рішення композиції картини насичує її цією трагічністю і драматизмом. Адмірал Нахімов особисто відвідав виставку і відзначив велику працю Айвазовського, в особливості картину, що зображає Синопський бій вночі. Він сказав, що картина написана з великою точністю і вірно відображає сталися події.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)