Синє – Джексон Поллок

Синє   Джексон Поллок

Друга назва цієї роботи дозволяє уточнити дату її створення – це перша половина 1940-х років. Згадаймо, що саме так спочатку Поллок і назвав свою “Пасифаю”.

Ця картина виявляє два сильних впливу, випробовуваних Поллоком в цей час, – сюрреалізму та ідей Кандинського, до початку 1940-х років відмовився від геометричних фігур і почав “розкидати” біоморфні фігури на синьому тлі. До речі, терміном “абстрактний експресіонізм” у 1920-х роках було прийнято описувати стиль ранніх робіт саме Кандинського, засновника абстракціонізму.

Коли “акція” стає мистецтвом Поллок своїм явищем немов відгукнувся на американську тугу за власним великому художнику. Критики створили з нього міф – міф про самобутнього майстра, що виросло з оригінальної індіанської культури, з рідного грунту і не має нічого спільного з “зніженою і млосним” європейським мистецтвом. Про творця “американської живопису” , відрізняється безоглядною сміливістю, енергією і волею і найбільш повно відповідає характеру молодої нації. Між тим сам синонім “американської живопису” – “абстрактний експресіонізм” – вже вказує генеалогію Поллока.

В цьому терміні міститься і філософія художника. Ще один синонім – “живопис дії” – точно характеризує його “технологію”. У тісній взаємодії цих векторів і народилося революційне мистецтво Поллока.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)