Сієста – Поль Гоген

Сієста   Поль Гоген

Полотно “Сієста” було написано у 1894 році, однак, з якихось обставин Гоген не згадав його у своєму “Таитянском щоденнику”.

Картина з першого погляду привертає своєю незвичайною трактуванням. По-перше, якщо порівнювати її з іншими таитянскими полотнами, то відразу можна відзначити, що в ній більше реалістичності – живописець вже не виходить за рамки існуючого світу, не намагається надати сюжету якусь загадковість або омифологизировать його. По-друге, Гоген вільніше підійшов до композиції – перед нами ніби не точно вибудувана картина, а моментальний знімок, де кожен вийшов так, як вийшов.

Здається, що художник вперше задумався, може життя розгортається не в широкому просторі екзотичного острова, повного легенд і багатого міфологізованим минулим, а лише в межах звичайного будинку? Вся дія картини відбувається на веранді, де зібралися чотири жінки. Центральним персонажем є гладильщица, яка зайнята своєю звичною справою. На передньому плані жінка, яка прийшла з покупками. Цю героїню майстер розгорнув до глядача спиною.

Всі дівчата одягнені в колоніальні сукні, яскраві, сучасні. Однак жодне цивілізоване вторгнення, навіть у вигляді модних суконь, не похитнуло звичайний устрій таитянских жінок – вони як і раніше зайняті своїми справами і живуть у звичному для себе світі.

Цивілізована оболонка – це лише зовнішня сторона, не замінює суті – то проголошував, а то переконував себе автор полотна. Як відомо, Гоген і прибув на острів за цією первозданністю, дикістю, екзотичністю, ще незайманою європейцями. Однак дуже скоро Гоген розчарується в цих уявленнях, побачивши те, що таітянскій спосіб життя незмінно поступається європейському, залишаючись лише на картинах великого і невизнаного Гогена.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)