Скат – Жан Батист Симеон Шарден

Скат   Жан Батист Симеон Шарден

Для вступу до Королівської академії живопису і скульптури кожен художник повинен був представити журі академіків кілька своїх робіт. Шарден показав академікам натюрморти “Скат” і “Буфет”. Обидва вони зберігаються нині в Луврі. “Буфет” датований 1728 роком, але на картині “Скат” дата відсутня. Швидше за все, Шарден написав її приблизно в той же час – чи, може, трохи раніше.

“Скат” завжди був однією з найвідоміших і найбільш суперечливих робіт Шардена. Одні захоплювалися нею, кажучи, що художник продовжує тут традиції голландських майстрів. Інші сварили її, заявляючи, що в цьому надмірному натуралізмі немає ні краси, ні височини. Додамо, що “Ската” досить часто копіювали інші художники – включаючи таких, здавалося б, “нешарденовского складу” майстрів, як Сезанн і Матісс.

Дивовижна винахідливість, з якою написаний цей натюрморт. Устриці, кухонне начиння, кошеня, вирішив поласувати “дарами моря”- всі ці складові натюрморту розташовані на полотні так, що створюється враження, ніби автор анітрохи не замислювався над композицією картини та просто “кинув” на полотно те, що бачив. І над усім височить випатраний скат з “особою”, спотвореним моторошною гримасою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)