Склеп – Пабло Пікассо

Склеп   Пабло Пікассо

Робота “Склеп” – ця перша картина з драматичним антивоєнним вмістом після гучної в 1937 році “Герніки”. Можна розглянути і явне стилістичну подібність цих двох тригико-щемливих робіт.

Над картиною Пікассо почав у 1944 році, створивши шедевр-художній відгук на нелюдські події Другої світової війни. Хто зображений на картині? Пікассо не дає конкретної відповіді, проте, багатьма прийнято вважати, що цією роботою великий художник віддавав данину жертвам концентраційних таборів, яких з надлишком було збудовано по всій Європі нацистами.

Дуже складно розглянути героїв полотна – це якась хаотична купа повалених разом тел. Дорослі і діти, задубілі частини тіл, ноги і руки, запрокинутие голови, роздуті животи – все це створює вражаючу за своєю силою драматизму сцену. При цьому страшна картина убитих і закатованих людей має свою жахливу динамікою – це не вічний спокій, які заслуговують всі люди, які закінчили свої життя. На якомусь сверхреальном рівні можна вловити сморід замкнутого приміщення, затхлість, холод і страшну атмосферу.

Контрастом виступає зображення якоїсь їжі над тілами, скинутими в склеп. На величезному столі з масивними ногами – гуртка, що віддалено нагадують пісочний годинник, тарілка і хліб – у убогої трапези можна угледіти символічне втілення поминальної трапези.

Для написання картини Пікассо використовував олію і вугілля. Вражаючим є те, як майстер користується тінями – це свого роду метод художнього впливу. Всі фрагменти малюнка підкреслюються різкими тінями, виписаними блакитними і темними сізо-фіолетовими фарбами. Верхню частину роботи Пікассо навмисно залишив лише в малюнку, тим самим перемістивши акцент саме на сам склеп.

І сьогодні, здавалося б, написана зовсім не в дусі реалізму, надає неймовірно сильний вплив на будь-якого глядача: чи то тому, що пам’ять про війну та звірства ще жива і не втратила своєї гостроти через понад півстоліття, а то тому, що вся справа в генії майстра, який зміг у своїй неповторній манері створити шедевр, що зачіпають найтонші струни.

Сьогодні картина “Склеп” експонується в Нью-Йорку і входить в список найбільш відомих робіт Пабло Пікассо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)