Слони – Сальвадор Далі

Слони   Сальвадор Далі

Цивілізація не принесла в життя людини більше розуму. Немов оберігаючи розумних від надмірної зарозумілості, історія кидає людства в найкривавіші війни, які відкидають людей на десятиліття назад. Розвиток сповільнюється на декілька десятиліть, руйнується те, що здавалося непорушним і непохитним.

Величезні слони, самі великі і сильні сухопутні тварини, які стоять на тонких ногах-ходулях – символ політичних колосів на нетвердих ногах історії. Безжально час. Воно відкидає все, що в минулому, боїться всього, що у майбутньому. Доля політики – справжнє, миттєве, ледь помітне. Картина створена після страшної війни, в яку були залучені люди сотень країн.

Символом жаху стало червоне зарево, поступається сонцю. В цей світанковий годину втомлене минуле прощається з бадьорим справжнім. Майбутнє ж приховано… Млявий, сумний слон, бреде в небуття. Назустріч йому крокує бадьорий, сурмач слон, гордо він вступає в свої права, щоб швидко перетворитися в сумного і минає… Ледве помітні дві людські фігури – жіноча і чоловіча.

На тлі помпезною декорації зі слонами вони виглядають зовсім незначними, але саме вони головні в картині. Природна рушійна сила цивілізації не в потужних конструкціях, що мають тендітні основи, а вічне прагнення до продовження роду, вбрані у форму любові і прихильності. Природа не дає цивілізації померти, сила її не так помітна, як державна машина, з обелісками, ритуальної мішурою, яскравими прикрасами.

Картина позбавлена деталей, перед глядачем пустеля. Нічого у світі немає, крім великої природи і держави, створення культури. Не найкраще з її створінь. Пристрасть Дали до слонів завжди була предметом особливого інтересу дослідників. Майстри заворожували ці тварини. У його планах був перехід на слоні через Піренеї, заради повторення походу Ганнібала. Похід не відбувся, але образи переслідували художника і переходили з картини в картину.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)