Служниця з глеком молока – Ян Вермеер

Служниця з глеком молока   Ян Вермеер

Ця картина вважається однією з кращих робіт Вермеєра. Сюжет її досить незвичайний. Художник рідко зображував, “бідну життя” і простих жінок з народу. Звичайно служниці присутні в його роботах лише в сусідстві з добре одягненими багатими дамами. Помітно, між тим, що Вермеер отримує величезне задоволення, виписуючи грубу фактуру предметів, присутніх в “Служниці з глечиком молока”.

Каламутне, давно не мите віконне скло, ліф сукні з дешевого полотна, стіна з облізлою штукатуркою, сміття на підлозі – всі ці деталі зроблені не тільки ретельно, але й любовно. Незмінно зачаровує глядача і постать головної героїні полотна. Її поза виконана спокійної зосередженості. Огрубілі в роботі руки дівчини так звично і вправно тримають глечик, що їх жест здається навіть витонченим. Обличчя служниці не можна назвати гарним. Але так дивно помічена в ньому майстром миттєва свіжість юності, так падає на нього ранкове світло з вікна, що воно здається нескінченно милим.

Найголовнішу роль у цій картині грає, звичайно ж, світло. Він визначає атмосферу всієї сцени. Якщо придивитися до найбільш світлим ділянкам роботи, можна побачити, що Вермеер пише світло кластерами. Ці кластери, особливо добре видно на шийці глечика і ручках кошики з хлібом.

Поки ллється з глечика молоко Яна Вермеєра, безумовно, можна назвати одним з найтонших ліричних живописців. Він майстерно зображує речі: хліб на його картині виглядає більш “хлібним”, ніж у житті, туго накрохмалений очіпок служниці сяє біліший від снігу. Але хіба в цьому влада художника над глядачем? Сміття на підлозі кухоньки, сонячний відблиск, тремтячий на ручці глечика, – все це само по собі, окремо один від одного нічого не значить. Тоді в чому справа? Чи не найкраща картина Вермеєра -“Служниця з глеком молока”.

Тонка цівка молока, виливаемого в миску, позначає собою щось, що лише дуже приблизно можна висловити словами “у той час як”. Ллється молоко, і на обличчі служниці – ранкова, “невиспанная” припухлість, і сміття ще не виметений за двері, а у віконному палітурці не вистачає одного скельця. І все це разом – поки ллється з глечика молоко – стає тим, що легше повітря. І чомусь – вже невідомо, як і чому, – саме ця тимчасовість найбільше схожа на вічність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Служниця з глеком молока – Ян Вермеер.