Сніданок – Дієго Веласкес

Сніданок   Дієго Веласкес

Іспанський художник Дієго Веласкес народився і виріс в Севільї. Його перші твори – до них належить і ермітажний “Сніданок” – написані в цьому місті.

Іспанське мистецтво довго було сковано рамками релігійних сюжетів. На рубежі XVI і XVII століть з’являються картини, герої яких-не персонажі писань, а звичайні люди. Велике поширення одержують так звані Бодегонес – зображення сцен в темному інтер’єрі, освітленому тільки вузько спрямованим пучком світла, з самотньою або нечисленними фігурами і обов’язковим натюрмортом. У творчості Веласкеса севільського періоду цей жанр зайняв провідне місце.

“Сніданок” – одне з найбільш ранніх творів молодого майстра. В ньому відчувається захоплення натурою, прагнення передати сцену як можна реальніше. Веласкесу позували добре знайомі люди, їхні зображення зустрічаються у багатьох роботах художника. Так, старий зліва повторюється в подібному варіанті Будапештського музею. Хлопчика, що знаходиться в центрі нашої картини, можна бачити в “Музикантів” , в “Приготуванні яєчні” і “Севільському продавця води” .

Що стосується фігури праворуч, то існує припущення, що це автопортрет Веласкеса. Незважаючи на бажання художника зробити сцену невимушеній, персонажі виглядають позують. Тут ще немає тієї свободи, артистичності виконання, які властиві творам Веласкеса зрілого періоду.

З великою ретельністю виконаний натюрморт. Художник намагається відтворити фактуру речей. Він милується грою вина в склянці, червоною м’якоттю і коричневою шкіркою граната. Захоплюючись передачею обсягів, Веласкес поміщає ніж на самому краю стола, наче не вмещающимся в межі картини, “разривающим” її площину.

У цій деталі видно наївне захоплення молодого митця безмежними можливостями живопису. “Сніданок” – одна з тих робіт, які не тільки допомагають зрозуміти витоки незалежного і по-особливому свіжого творчості живописця, але одночасно представляють інтерес і для загального розуміння історії іспанського мистецтва в один з переломних моментів і найбільш значних її етапів, в період становлення реалізму XVII століття.

Картина Веласкеса належить до найбільш ранніх придбань Ермітажу; надійшла до 1772 року.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)