Снігові вершини – Архип Куїнджі

Снігові вершини   Архип Куїнджі

Куїнджі повернув пейзажу захоплене почуття краси і надзвичайності світу, відмовившись від поетизації прози повільно поточної життя. В відміну від передвижників Куїнджі відхилив всяке намір дослідити, замінивши його відкритим і відвертим бажанням насолоджуватися сущим. Звичайно, художник не міг абсолютно уникнути інтерпретації життя.

Природа осмисливалась їм як частина космічних сил, здатних нести красу. В реальності художник шукав надзвичайний образ світу. Його він намагався знайти, споглядаючи величні гірські вершини, в яких вражає майже неземне освітлення.

У доробку художника багато робіт, присвячених темі гір: “Ельбрус. Місячна ніч” ; “Снігові вершини гір. Кавказ”, “Снігова вершина. Кавказ” ; “Вершина Ельбрусу, освячена сонцем”; “Ельбрус днем. Стадо овець на схилах”, “Ельбрус ввечері” , “Ельбрус днем” і багато інших. В деякі з робіт дивно тонко відображена повітряна середовище, размивающая обриси гірських схилів.

В інших він інтенсифікує колір, завдяки чому освітлені снігові вершини висвічуються фосфоресціюючими фарбами. Вперше на Кавказ художник потрапив в 1888 році на запрошення художника Миколи Ярошенка, мав дачу в Кисловодську. Перша ж поїздка була відзначена зустріччю з дивовижним феноменом, як би предзнаменовавшим подальшу барвистість кавказьких пейзажів. У Бермамите Куїнджі і Ярошенко пощастило побачити рідкісне явище в горах – Брокенский привид. На поверхні райдужно пофарбованого хмари вони помітили відображення своїх збільшених фігур. Романтичний пафос, яким пронизане зображення гірських кряжів, сяючих недоступних вершин, вабливої притягальною силою і тягнуть людину до пізнання незвіданого, переростає в символ прекрасного і недосяжного світу.

Через тридцять років захопленість темою Куїнджі світобудови вразить уяву Реріха і перейде в його гімалайські сюжети. Незважаючи на гадану натуралістичність зображення, в образах Куїнджі виразно прочитується якась завороженность созерцаемим світом. Земне планетарне зливаються в цілісному розумінні світобудови. Велич світу наповнює душу людини урочистим звучанням і земне як би очищається вічним.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)