Сьогодні ми не підемо на ринок – Поль Гоген

Сьогодні ми не підемо на ринок   Поль Гоген

Таїтянська живопис – це центральний пласт всього художнього спадщини Поля Гогена. І хоча, він стверджував: “написані тут картини лякають мене, публіка їх ніколи не візьме” , живописець не втомлювався захоплюватися новим оточуючим його світом повним фарб, натуральності та наївності.

Картина “Та матете” або “Ринок” також відома під розгорнутим назвою “Сьогодні ми не підемо на ринок”, була написана художником в 1892 році. Вона гранично красномовно демонструє те, що Гоген невпинно перебував у пошуках нових засобів виразності: нова незвичайна екзотична натура вимагала нових стилістичних втілень. Черпав нові ідеї живописець не лише з навколишньої природи – з собою на острів Гоген привіз колекцію фотографій. Знімки Парфенона, єгипетської гробниці та інших культових пам’яток не раз допомагали майстрові в роботі.

Ось і на цій картині ми бачимо п’ять дівчат в яскравих шатах, профіль яких ніщо інше, як пряма цитата традиційних єгипетських фресок – застиглі пози, статичні фігури, особливості розташування фігур у просторі.

На задньому плані картини глядач може помітити рибалок, які одягнені лише в стегнах пов’язки і точнісінько копіюють єгипетських чоловіків – зігнуті фігури, застиглі в однакових позах, створюють монотонний ритм, що нагадує нам плеяду навантажених рабів, зображених на стінах гробниць і храмів нинішнього Луксора.

Гоген для себе об’єднував первісний світ стародавнього Єгипту, облишив свідоцтва на фресках сирих стін і дивовижний світ Таїті, прагнучи осягнути і той і інший.

В іншій техніці Гоген тяжів до барвистості і декоративності – яскраві фарби, чисті кольори, звільнені від півтонів, ясна і чітка лінія. Картина позбавлена обсягу і глибини – вся композиція вирішена майже площинно, і це ще одна причина, що змушує нас згадати єгипетську фреску.

Пройде небагато часу і стилістика Гогена знову змінитися, демонструючи художнього світу нову ні з чим не порівнянну естетику, за яку живописця будуть лаяти сучасники, і нащадки звеличувати. “Ринок” ж поряд з іншими подібними картинами, стане загальновизнаним шедевром, що поєднує риси єгипетського мистецтва і фантазію великого Гогена.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Сьогодні ми не підемо на ринок – Поль Гоген.