Сон наближається – Сальвадор Далі

Сон наближається   Сальвадор Далі

Небо вже забарвилося густою синявою, на ньому засвітилися перші зорі, але горизонт ще підсвічується рожевим заходом. Або це світанок? Глядачеві надається можливість вирішити це питання самому. Нічне небо вицвітає, рожевіє на сході, зірки зникають. Пейзаж виконаний спокою. Нерухома гладь моря, безмовні небеса.

На березі, в декількох кроках від води, стоїть оголений чоловік. Він дивиться у бік моря, де у воді видніються підсвічені зорею кручі. Або ще далі – туди, де в море врізається скелястий мис. Людина розслаблена, у невимушеній позі його прозирає умиротворення; він органічно вписується в цей ідилічний пейзаж. Значну частину картини займає небосхил, але небо на цьому полотні – не просто порожній простір. Воно промальовано динамічними округленими мазками, привносячи рух в цей застиглий в передсвітанковій дрімоті світ.

По дузі небосхилу, як по орбіті, ковзають два хмаринки. Вони, немов на противагу іншим деталей ландшафту, нітрохи не примарні, не ефемерні. Навпаки, вони матеріальні, випуклі і рухаються дуже явно і цілеспрямовано, нагадуючи хижих птахів або пару літаків-винищувачів. На березі височіє вежа: вузька, циліндричної форми, з єдиним віконцем угорі. Її поверхня порізана тріщинами, з-під облупленої штукатурки проглядає цегляна кладка. На підставу вежі відкидають тінь два високих кипариса. І вежа, і кипариси ці ще не раз з’являться на полотнах Дали.

Зокрема, на картині “Вершник на ім’я смерть”, яка буде написана десятиріччям пізніше. Загальні мотиви перетворюють ці два полотна в комплементарну пару. Сон і смерть, Гіпнос і Танатос. Кипарис здавна був символом смерті, скорботи, жалоби. Висока башта, спрямована до небес, наводить на думку про предутреннем еротичному сновидінні.

На передньому плані височіє величезна ліжко. Вона застелене білим простирадлом, покривало спадає складками, схожими на хвилі. По покривала, як по полю, бродять птиці. Подушка в головах смутно нагадує формою морську раковину. Завдяки всім цим деталям ліжко, навіть така циклопічна, не виглядає на полотні чужорідним елементом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Сон наближається – Сальвадор Далі.