Сон, викликаний польотом бджоли навколо граната за секунду до пробудження – Сальвадор Далі

Сон, викликаний польотом бджоли навколо граната за секунду до пробудження   Сальвадор Далі

Найдовші, зв’язкові і вражаючі сни сняться людині безпосередньо перед пробудженням. Сон може тривати кілька секунд, але суб’єктивно залишити відчуття декількох годин, насичених подіями. Світ сновидінь – саме той простір, де відлік часу ведеться з М’яким годинах Сальвадора Далі; а вони, за словами майстра, завжди показують точний час.

Зійшли з циркової афіші тигри летять вперед. Кігті випущені, розкриті пащі, грізні ікла оскалом в пароксизмі гніву. Один тигр з’являється з пащі іншого. Той, у свою чергу, вистрибує з рота величезної риби, а та виринає з гігантського граната з розпореною шкіркою. Два гранатових зернятка краплями крові світяться над сонною гладдю моря. Глядачеві ця анфілада образів неминуче нагадає ляльку-матрьошку – або ж кащеєва смерть, заховану під вкладених один в одного схованках.

Простір до лінії горизонту заповнено безтурботним нерухомим морем. Це матерія сну: те саме Несвідоме, з якого, як з внутрішньоутробних вод, народжуються образи і сюжети. Далеко, майже у горизонту, з води здіймається скелястий острівець, і в краю полотна жовтіють скелі з пісковика, без яких Дали не мислив морський пейзаж. Ці камені, химерно порізані хвилями і безжальними каталонськими вітрами, надихали художника на створення подвійних образів та оманливих ілюзій, коли одне зображення перетікає в інше, – подібно до того, як тріщини в камені складаються в нові й нові картини.

На задньому плані, а прямо по воді, крокує слон на павукових ногах. Він, подібно до відомої скульптури з римської площі Мінерви, – слонику Берніні – несе на спині обеліск-кристал. Його парадоксально тонкі ноги змусять безсонного глядача подивуватися, але уві сні все можливо. В тому числі і поєднати непоєднуване, і кинути виклик законам гравітації. З земним тяжінням сперечається і оголене тіло Гала, ширяючу над кам’яною плитою. Її голова відкинута назад, руки заведені за голову, одна нога підігнута. Вона виглядає алегорією мирного сну, перебуваючи в гармонії з безтурботним морським пейзажем. Тим сильніше впадає в очі контраст між статикою жіночого тіла і динамікою лютих агресивних образів. Ще більше підсилює цей дисонанс гвинтівка з примкнутим багнетом, який завмер в міліметрах від шкіри сплячої Гала.

Поруч з нею, крихітний на тлі породжених підсвідомістю образів, ширяє плід граната. Він, на відміну від гігантського граната-сну, реальний. Навколо нього в’ється бджола. І гранат, і бджола потрапили в це сонне царство невипадково. Вони послужили каталізатором для всього цього бенкету мрій. Дзижчання бджоли породила в голові сплячої жінки ланцюжок тривожать картин. Укол вістрям багнета став логічним завершенням сюжету сновидіння, підмінивши собою в цій реальності укус бджоли. Трохи віддалік зависла над каменем пара морських раковин – математично досконалих форм, якими так захоплювався Дали. Вони виглядають як крихітний, але невід’ємний штрих, що завершує картину ідеального сновидіння. І все це благословила вченням Фрейда торжество несвідомого осіняє надщерблений місяць, примарне світило світу снів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Сон, викликаний польотом бджоли навколо граната за секунду до пробудження – Сальвадор Далі.