Сорока на шибениці – Пітер Брейгель

Сорока на шибениці   Пітер Брейгель

Сорока на шибениці – картина Пітера Брейгеля Старшого. Написана в 1568 році маслом по дереву. Зберігається в музеї землі Гессен в Дармштадті.

Центральну частину картини займає шибениця, на якій сидить сорока. Птах уособлює балакучість, що веде до наклепів і зради. Образ танцюють під шибеницею селян, ймовірно, відсилає до фламандської прислів’ї “Дороги до шибениці йдуть через веселі галявини”. Картина відноситься до пізнього періоду творчості Брейгеля, написана ним за рік до смерті.

Художник високо цінував роботу і заповів її своїй дружині Мейк Кук. До тем народного фольклору Брейгель звертався і раніше. Найбільш відома у зв’язку з цим його робота “Фламандські прислів’я”.

Точка зору зверху є типовою для полотен Брейгеля. Завдяки такому ракурсі глядач немов дивиться на події відсторонено. Пейзаж втілює собою весь всесвіт, в якому розгортається драма.

Безпечність танцюють селян контрастує з величезною шибеницею, яку вони ніби не помічають. Можливо, для свідомості середньовічної людини контраст не був настільки разючим. Знаряддя для приведення в дійство смертних вироків виставлялися на видних місцях повчання, тому сюжет танцю під шибеницею навіяний суворою дійсністю. Сама шибениця за формою схожа на неможливу фігуру.

Пейзаж грає в картині не декоративну, але смислообразующую роль. Це не декорації для жанрової сцени, але втілення всього світобудови. Брейгель в цьому сенсі продовжує іконографічну традицію: на тлі пейзажу відбувається на полотні набуває вселенське звучання.

Сучасниками шибениця сприймалася як символ боротьби з інакомисленням. Брейгелю було близько двадцяти, коли в Амстердамі та інших містах відбулися масові спалення анабаптистів. Коли йому було близько сорока, Брюссель увійшла армія герцога Альби. Наступні роки Альба займався лютим знищенням єретиків. кілька тисяч голландців були засуджені до смерті. Чекала шибениця проповідників, які несли в маси нову протестантську віру. Терор Альби тримався на чутках і доносах, тому вибір сороки як символу балакучості на картині не випадковий.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Сорока на шибениці – Пітер Брейгель.