Спалення протопопа Авакума – Григорій Мясоєдов

Спалення протопопа Авакума   Григорій Мясоєдов

Страшну кару зобразив художник. Після багатьох років самої жахливої в’язниці, голоду, знущань, протопоп Авакум був засуджений до спалення на багатті заживо. Пустозерск – невеликий північний містечко.

Подивитися на страту зібралися жителі всіх станів. Язики полум’я наближаються до фігур приречених. Піднімається важкий жовтуватий дим. До стовпів прив’язані двоє. Протопоп Авакум – ідеолог розколу, захисник “старої” віри – сивий старий, виснажений до краю, але не зломлений, повний шаленого бажання відстояти “істинну віру”. Він вдивляється в натовп, бажаючи кожному свідкові його загибелі заглянути в очі перед смертю.

У натовпі виділяється боярин в розшитій золотом шубі, дяк, тримає в руках царський указ, зачитаний незадовго до початку страти, священик читає відхідну молитву. Всі троє представляють на картині влада. Захисники влади – стрільці, що виділяються червоними жупанами – вогнище охороняють від натиску натовпу.

Зібрався на кару народ різноликий. Ті, хто співчувають Авакум видно відразу. Але таких зовсім небагато. Жінка простягнула руки до засудженим, чоловік підняв руку в двоеперстием, символом старообрядництва. Але більшість присутніх байдужими. Спис у руках стрільця, фігури нещасних на багатті, церква на тлі кари, натовп роззяв – всі ці деталі народжують асоціації з розп’яттям Христа на Голгофі.

Автор ніби намагається сказати, що справжній розмір відображеної трагедії стане відомий значно пізніше. Відомо, що саме після страти Авакума, почалося масове переселення старообрядців-розкольників за межі Росії.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Спалення протопопа Авакума – Григорій Мясоєдов.