Спляча Венера – Джорджоне

Спляча Венера   Джорджоне

Картина “Спляча Венера” венеціанського художника Джорджоне. Розмір роботи майстра 108 x 175 см, полотно, олія. Завершується творчість Джорджоне двома творами – дрезденської “Сплячої Венерою” і луврским “Концертом”.

Ці картини залишилися незакінченими, і пейзажний фон у них був дописаний молодшим другом і учнем Джорджоне – великим Тіціаном. Картина “Спляча Венера”, крім того, втратила деякі свої живописні якості внаслідок ряду ушкоджень і невдалих реставрацій. Але як би там не було, саме в цьому творі з великою гуманістичної повнотою і майже античної ясністю розкрився ідеал єдності фізичної і духовної краси людини. Дивно цнотлива, незважаючи на свою наготу, “Спляча Венера” є в повному сенсі алегорією, символічним образом Природи.

Занурена в спокійну дрімоту нагая Венера зображена на тлі сільського пейзажу, спокійний пологий ритм пагорбів якого так гармоніює з її образом. Хмарна атмосфера пом’якшує всі контури і зберігає разом з тим пластичну виразність форм. Як і інші творіння Високого Відродження, джорджоневская Венера замкнена в своїй досконалої краси і як би відчужена і від глядача і від співзвучною її красу музики навколишньої природи. Не випадково вона занурена в ясні мрії тихого сну.

Закинута за голову права рука створює єдину ритмічну криву, що охоплює тіло і замикаючу всі форми в єдиний плавний контур. Безтурботно світле чоло, спокійно вигнуті брови, м’яко опущені вежди і прекрасний строгий рот створюють образ непередаваною словами прозорої чистоти. Все повно тієї кришталевої прозорості, яка досяжна тільки тоді, коли ясний, незаплямований дух живе в досконалому тілі.

Картина художника Джорджоне “Спляча Венера” один з найбільш ідеальних жіночих образів епохи Відродження. Під враженням цієї картини свої твори на подібні сюжети створили Тіціан і Дюрер, Пуссен і Веласкес, Рембрандт і Рубенс, Гоген і Мане. Посеред горбистого луки на темно-червоному покривалі безтурботно спить, вдаючись у сні своїм мріям і фантазіям прекрасна антична богиня любові і краси Венера.

За спиною Венери на горизонті – просторе небо з хмарами, невисока гряда блакитних гір, полога стежка, що веде на порослий рослинністю пагорб. Прямовисна скеля, химерний профіль пагорба вторять контурах фігури богині. “Спляча Венера” залишилася незакінченою. Пейзаж, як сказано вище, в ній написав Тіціан, також на картині Тіціаном був зображений купідон, записаний у 18 столітті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Спляча Венера – Джорджоне.