Спокій – Мікалоюс Чюрльоніс

Спокій   Мікалоюс Чюрльоніс

Ця картина – одна з найбільш популярних робіт раннього Чюрльоніса. Картина передає спокійне, нерухоме велич разлегшегося поверх поснулих вод острова, який так схожий на спочивав хвостате істота. Два ока – рибальські багаття біля води? – дивляться кудись у простір, заворожують, притягують погляд… Це гра природи, знайома всім: обриси пагорбів, дерев, каменів так часто нагадують нам про живих істот; це простодушна дитяча казка про дракона, або морського змія, або про “чудо-юдо рибу Кіт”; і це одночасно дивно точне настрій трохи таємничого спокою, який охоплює людину у води, коли в літній вечірній годину йде з безхмарного неба денне світило.

Пізніше 1904 року художником було зроблено змінене повторення “Спокою”. У галереї Чюрльоніса перший варіант зазвичай висить в експозиції, а “молодший брат” зберігається в запаснику. Кажуть, що образ, покладений в основу композиції, навіяний Чюрльоніса обрисами острівця, який лежить поруч з Друскінінкаєм на Німані. Острівець цей носить романтичну назву – “Острів любові”. Одного разу один з друзів і найближчих сподвижників відомого полярника Р. В. Сєдова, Пінєгін брав участь у драматичному поході “Св. Фоки” до полюса.

Описуючи зимівлю на землі Франса Йосифа, Пінєгін говорить про півострові Рубіні Рок і тут же додає: “Його двухсотметровие обриви неприступні… мглистий день, коли ми побачили ті миси, вони скидалися на бачення художника-фантаста Чюрльоніса. Згодом, при зйомці бухти Тихої, ці миси були названі “горами Чюрльоніса”. Цей нерукотворний пам’ятник, поставлений Чюрльоніса самою природою і героями-мандрівниками, з’явився на полярній карті через два роки після смерті художника…

У п’ятдесятих роках радянські вчені побували близько Гір Чюрльоніса і опублікували фотографію, з якої ясно випливає, що седовци, дивлячись на бухту Тиху, згадали саме “Спокій” Чюрльоніса. Така була сила цієї живопису: художник створив поетичний зоровий образ, який продовжував жити у свідомості мандрівників, які вступили у величну сутичку з полярної природою. Чи Не це найкращий доказ того, що справжнє мистецтво необхідно людям навіть у найважчі хвилини? З книги Ф. Розинера “Гімн Сонцю”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)