Спокуса святого Антонія – Давид Тенірс

Спокуса святого Антонія   Давид Тенірс

Тенірс досить часто звертався до сюжету про Спокусу святого Антонія. В Ермітажі зберігаються два однойменних твори, створені художником в середині 1640-х і початку 1650-х. На капюшоні св. Антонія видна буква Т – символ порятунку душі і знак чернечого ордену антонитов, який був заснований на Клермонском соборі в 1096. Згідно з легендою, після смерті батьків, роздавши майно бідним, Антоній перебував у повній самоті.

З-за аскетичного способу життя він був схильний до галюцинацій. У картині Тенірса дія відбувається в печері, де святого лякають подползающие до нього фантастичні тварини і монстри. Поряд з відлюдником зображені спокусливі його відьми: молода, з-під сукні якої видно хвіст, і стара з рогами, що вказують на сатанинське походження.

Молячись, св. Антоній терпляче чекає, коли закінчаться страшні бачення. Найближча аналогія, у якій, за винятком фону, повторена вся фігурна частина ермітажної композиції, – “Спокуса св. Атонія” у Музеї Прадо, Мадрид. Подібне зображення печери, особливо ліва частина з отвором, а також аналогічна трактування деяких фантастичних істот зустрічається в однойменної композиції з Картинної галереї старих майстрів у Дрездені.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Спокуса святого Антонія – Давид Тенірс.