Спокуса святого Антонія Великого

Спокуса святого Антонія Великого

Древній фрагмент врізаний в тонку липову дошку з двома дубовими шпонками. У первісному барвистому шарі знаходяться зображення преподобного Антонія Великого, який лежав на ліжку обличчям до гори з чорною печерою, з якої в його сторону виходять сірувато-зелені біси і різні звіроподібні істоти.

Ікона з унікальним сюжетом, мабуть, була частиною житійну ікони Антонія Великого. Цей святий, єгиптянин, який жив у другій половині III – початку IV ст., став одним з перших ченців на Землі і удостоївся найглибшого пошанування в усьому християнському світі за те, що заклав основи чернечого способу життя. Він був дуже популярний і на Русі, однак інші приклади ілюстрування його житія в давньоруському мистецтві невідомі.

Ікона передає ряд подробиць, відомих на Русі з літературного Житія св. Антонія, написаного св. Афанасієм Олександрійським. Це печера преподобного в схилі гір, зверненому до Східної Єгипетської пустелі, і заснований ним монастир, що стоїть біля підніжжя гір, на краю пустелі. Можливо, зображення фантастичних кивориев, що піднімаються над монастирською стіною, сходять до реальних багатокупольною увенчаниям будівель обителі Св. Антонія, які могли бути відомі російським паломникам.

Ікона належить до числа пам’яток, що характеризують невивчені і маловивчені явища російського мистецтва другої половини XVI ст. Являє художню, історико-культурну, наукову та музейну цінність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)