Стара куховарка – Дієго Веласкес

Стара куховарка   Дієго Веласкес

Веласкес зображає куховарку, яка готує яєчню. В руках яйце і ложка. Поруч стоїть слуга. В одній його руці – графин вина, а в іншій – диня. Але ці предмети нічого не можуть сказати про сутність цих героїв.

Ми відчуваємо, що вони не просто незворушні і далекі від суєти. Вони повністю занурені у бідний побут, який неизящен і дуже важкий. Але вони величаво урочисті. Саме тому на розум приходять лише справжні епічні герої. Стара, немов якась піфія, виконує священнодійства над вогнем. Молодик цілком зосереджений, наче він Ромул, якому належить заснування Риму. Але чому вони так величні серед звичайних припасів і горщиків на кухні?

Веласкес зображає, наскільки величною може бути біднота. Руки хлопчика і бабусі застигають над вогнем. Вони не стикаються, але при цьому герої відчувають присутність іншого. Якщо не брати до уваги характерні для грубого побуту приналежності, можна подумати, що живописець зобразив якесь таїнство.

Сковорода з глини і ступка неймовірно об’ємні. На задньому плані темрява максимально сгущена. Здається, що живописець про щось таємничо замовчує. Саме це – основний атрибут царственого початку. Веласкес зобразив куховарку по-справжньому урочистою. Майже царственої. Профіль її схожий на той, який зазвичай карбують на медалях. Всі предмети схожі на відлиті з металу. Простолюдин став пам’ятником самому собі. При цьому натура не виправляється. Академічна ідеальність відсутня. Побут зовсім не схожий на побут.

Зміст пізнаваний і відкрито. Але не ООН тут головний. Багато так і залишається загадкою. Глядач так і не розуміє, де відбувається дія цієї картини. Також неясні і інші деталі. Не можемо ми зрозуміти, як пов’язані стара і хлопчик. Тут все це не настільки важливо, так як сенс полотна набагато глибше і значніше. Картина знаходить узагальнене значення. Веласкес осмислює сучасність і передає своє ставлення до бідності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Стара куховарка – Дієго Веласкес.