Стародавня Італія Овида виганяють з Риму – Вільям Тернер

Стародавня Італія Овида виганяють з Риму   Вільям Тернер

Пейзажі, створені після другої подорожі художника в Італію в 1828-1829 роках і вважаються вершиною його творчості, буквально залиті світлом, а точніше – оповиті кольоровим туманом, з якого випливають всі менш впізнавані силуети. Майстер, тісно пов’язаний з традицією романтизму, сприймає природу насамперед як дзеркало світовідчуття художника і його переживань, що перетворює реальний світ фантасмагоричну ілюзію, породжену грою сонячних променів.

Ця ілюзія досягає вершин алегорії, коли на зорі вікторіанської епохи Тернер вперше береться за сюжети, пов’язані з драматичним моментом вторгнення парової машини в ідилічний світ вітрил та кінних екіпажів. Часто подорожуючи по Темзі і вздовж берегів Північного моря, художник спостерігав, як дим пароплавів зливається з дощовими хмарами, а сигнальні вогні пробиваються крізь густий туман. І якщо в знаменитому полотні “Дощ, пар і швидкість” ще можна розрізнити риси локомотива, разривающего простір, композиція картини “Снігова буря – пароплав виходить із гавані” перетворюється в суцільну феєрію світла і кольору, більш всього нагадує абстрактну живопис XX століття.

У 1871 році Клод Моне і Каміль Піссарро, що побачили твори Тернера в Лондоні, не могли повірити, що британський художник за кілька десятиліть до паризьких живописців зумів передбачити стилістичні пошуки імпресіоністів І все ж, незважаючи на величезний вплив на європейську живопис рубежу XIX-XX століть, Вільям Тернер тісно пов’язаний з традицією старих майстрів. На відміну від імпресіоністів і навіть свого сучасника Джона Констебла, майстер, сприймаюча світ крізь призму романтичного переживання, далекий від реалістичного бачення природи.

По мірі зникнення деталізованого сюжету, вона дедалі очевидніше постає в його творах як втілення ідеального образу, вищого начала, перетворюючись в променях божественного світла. Вільям Тернер помер 19 грудня 1851 року, не залишивши після себе учнів і послідовників. Художник заповів державі понад 300 полотен і близько 2000 творів графіки. Ганна Познанська

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Стародавня Італія Овида виганяють з Риму – Вільям Тернер.