Ставок з лататтям – Клод Моне

Ставок з лататтям   Клод Моне

У 1890 році Моне купив будинок і землю в невеликому містечку Живерні і вирішив зробити у себе ставок і виростити там латаття з насіння, замовлених в Японії.

Зародження подібного задуму було пов’язано з великим інтересом і любов’ю художника до японського мистецтва і, зокрема, до гравюрами Хиросигэ і Хокусая, які отримали поширення в Європі після 1870 року. Сад займав близько двох акрів, і частина його розкинулася по іншу сторону дороги. Поруч був невеликий ставок; Моне купив його разом з прилеглою землею в 1893 році.

Звертаючись до префектури за дозволом на переобладнання ставка, Моне писав, що це необхідно “заради свята для очей і мотивів для живопису”. Отримавши від місцевої влади дозвіл, він переробив її у водяній сад, через шлюзи пустивши в нього воду прилеглої річки Епт. Навколо ставу він висадив квіти і чагарники: частиною місцевого походження – малину, півонії, остролисти, тополі; частиною екзотичні рослини – японську вишню, рожеві і білі анемони. Сад, що був розкинутий по іншу сторону дороги і навколо ставка, справляв враження екзотичне і романтичне.

При його плануванні Моне слідував радам японського садівника, який гостював якийсь час в Живерні: серед скромною звичної рослинності тут виділялися китайські гінкго, японські фруктові дерева, бамбуки, японський місток, немов перекочував сюди з гравюри Хокусая. У ставку плавали латаття, а сад був помережаний лабіринтом кучерявих і пересічних стежок. Восени 1899 року в Живерні Клод Моне починає цикл “Латаття”, над яким працював до самої смерті. Це найулюбленіший куточок Моне у Живерні, який він писав особливо часто, – ставок з лататтям і завжди прозорою водою, оточений деревами і квітами, з легким японським містком у формі спини ослика.

Крізь густу зелень саду проглядається блакитне небо. На тлі основного зеленого контрасту горять яскраві білі, рожеві, жовті плями віночків і латаття. Звисаючі гілки плачуть ів, утворюють суцільну стіну, отгораживающую цей куточок від решти світу. “Знадобилося якийсь час, щоб я зміг зрозуміти, що собою представляють мої латаття. Я їх висаджував і ростив просто заради задоволення, без усякої думки, що буду писати до них картини… Сприйняття живої природи приходить до нас не відразу” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Ставок з лататтям – Клод Моне.