Степан Разін – Василь Суріков

Степан Разін   Василь Суріков

Величезна 6-метрове полотно – остання історична картина художника – зображує епізод з життя улюбленого героя народних билин і пісень. Написана віртуозно, але без складного полифоничного драматизму.

Степан Разін – донський козак і отаман, підняв на Волзі в 1670 році селянське повстання, яке переросло в потужну селянську війну, яка тривала приблизно рік – з весни 1670 по квітень 1671 року. У владі козаків перебували Саратов, Самара, Астрахань. Після того як московський патріарх надав Разіна анафемі, отаман був захоплений козацькими старшинами і виданий владі. У червні 1671 року в Москві публічно страчений.

На картині зображено човен, що пливе за широкої і просторої гладі річки. Вона підпорядкована діагональної композиції – пливе з правого нижнього кута в лівий верхній. Посередині човна на килимах лежить сам отаман, занурений у нелегку думу, обличчя його серйозно, поза видає напругу і пильність. Навколо нього – козаки: хто на веслах, хто спить, хто випиває, хто грає на музичному інструменті. Умовно вони розділені на 2 частини: ті, що на кормі, веселі і безтурботні і уособлюють молоді деньки і козацьку вольницю; на носі – веслярі, об’єднані спільною справою, напружені і втомлені. Підняті в даний момент вгору весла в поєднанні з натягнутим вітрилом надають човні символічне схожість з птахами у польоті.

Фігура Разіна розташована в центрі картини, тому привертає до себе головну увагу глядача; ніщо не відволікає від неї, навколо тільки вода і небо. Атмосфера ранкової тиші передана за рахунок білого серпанку над водою і золотавого відблиску сонячного світла, що покриває гладь річки. Картина витримана в темнуватих тонах і створює враження наповненою тривогою.

Перший варіант картини був показаний публіці в 1906 році, у період, названий згодом Першою російською революцією. “В саму революцію потрапив”, зауважував автор. Актуальна часу ідейна суть картини – доля людей, які виступили проти влади. Це не заклик до дій і не буйний протест, а роздуми про долю народу в переломні історичні епохи на прикладі допетровського часу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)