Стіл і стільці – Андре Дерен

Стіл і стільці   Андре Дерен

На початку XX століття Андре Дерен був одним з найбільш багатообіцяючих молодих французьких живописців. Вразливий і імпульсивний, Дерен легко піддавався впливам, проте завдяки великому талантові переробляв їх по-своєму. У 1905-1906 роках він примикав до фовистам, причому, був серед них одним з найбільш “диких”.

Полотна Дерена цього періоду, поряд з роботами Матісса,- найкраще з того, що створила живопис фовізму. Але вже в 1907 році художник, який познайомився з кубистическими шуканнями Пікассо, починає працювати в манері, близькій кубізму. Послідовним кубистом Дерен не став, але створив своєрідну інтерпретацію цього напряму.

В натюрморті “Стіл і стільці” легко помітні риси впливу кубізму. Дерен підкреслює конструкцію речей; бажаючи виявити об’ємність предметів, посилити відчуття простору, зображує весь натюрморт зверху. Композиція картини будується на повторюваному мотив кола: круглий стіл, на ньому гуртки видимих зверху ваз і чарок, кулясті плоди у вазі. Цікаво відзначити, що Дерен не витримує послідовно єдину точку зору: хлібницю на столі він зображує не зверху, а збоку.

Тут Дерен слід за кубистами, які вважали, що множинність аспектів дає глядачеві більш повне уявлення про предмет. Картина витримана в суворому коричнево-сіро-зеленому кольорі, теж характерному для кубістів. Тонкий колористичний хист Дерена проявляється в тому, як живописець урізноманітнює коричневий колір, пов’язуючи його з сусідніми тонами: завіса має червонуватий відтінок, глечик – жовтий, спинки стільців – коричнево-сірий. Однак, використовуючи деякі прийоми кубізму, Дерен зупиняється на півдорозі.

Деформація предметів не завжди веде у нього до виявлення їх конструктивної основи. Дерен у своєму натюрморті прагне до більш “реальному” висвітлення, ніж Пікассо, і це вносить у картину певний стилістичний розлад. І, нарешті, Дерен не може відмовитися від милування окремими деталями: він ретельно виписує плетіння хлібної кошики, передає візерунок на зеленій скатертині. Такі риси, доречні в ранніх картинах Дерена, привели згодом до холодного і фальшивим натуралізму.

Картина надійшла в Ермітаж у 1948 році з Державного музею нового західного мистецтва в Москві.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)