Страшний суд – Андрій Рубльов

Страшний суд   Андрій Рубльов

Рубльов – один з найвідоміших іконописців, чия манера письма на довгі роки визначила весь розвиток російської іконопису. Про особистості Рубльова відомо дуже мало – тільки те, що можна сказати, дивлячись на його праці. Однак, достеменно відомо те, що в 1408 році він відправився у Володимир, щоб розписати там собор Успіння Богородиці.

Тема була хвилююча – Страшний Суд. В традиції європейської його зображення зазвичай нагадує про вогнищах інквізиції. Грішники по одну сторону, праведники за іншу, суворий караючий бог, готовий скинути їх у пекельні муки, опаляющий вогонь і загальне відчуття гнітючого страху, страшного передчуття майбутнього. Їх призначення – через страх змусити людину підкорятися. Рубльов обрав інший шлях – на його фресці немає ніякого поділу на козлищ і ягнят. Всі стоять в сяйві з’явився Господа, і це не страшна подія, яке повинно викликати жах і бажання терміново покаятися, а чистий захват зустрічі з кимось, хто є любов.

Радість буття з Богом, щастя від самого існування Бога, підпорядкування з любові, а не зі страху покарання – це те, що висловив Рубльов на своїх фресках. Не труби армагедону, змушують тремтіти і бажати сховатися якомога далі, але фанфари, які інформуватимуть, що прийде той, хто має право судити і хто завжди судить милосердно. Не плачте, але радійте, бо це не кінець життя земного, а початок життя вічного. Незважаючи на туманність біографії, одне можна сказати точно – Рубльов знав, що таке милосердя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Страшний суд – Андрій Рубльов.