Страшний суд – Фра Беато Анджеліко

Страшний суд   Фра Беато Анджеліко

Страшний суд був написаний Фра Анджеліко на початку 1430-х рр. для церкви Санта Марія делла Анджелі у Флоренції. Перспектива двох рядів порожніх могил, що йдуть в темне небо, створює драматичний ефект простору і лихого передчуття. У центрі, в оточенні ангелів, ми бачимо Христа в ролі судді, Святу Діву і св. Івана на своїх традиційних місцях – по обидві сторони від нього. Під ними дві юрби – блаженних і проклятих – вже зайняли свої місця. Ангели зібралися, щоб відвести душі блаженних на небеса, це символізує їх хоровод на тлі райського пейзажу. Навпроти них зображені прокляті, в жаху отбивающиеся від бісів, тягнуть їх на вічні муки Пекла.

СТРАШНИЙ СУД. Святе письмо пророкує, що всі постануть перед Христом, і він “відділить одних від інших, як пастир відділяє овець [вірних] від козлов [невіруючих]; і поставить овець по правицї, а козлів – ліворуч”. У церквах періоду пізнього Середньовіччя і Відродження Страшний суд традиційно зображували на стіні біля західного входу або поруч як нагадування про минулу пастви. Христос очолює збори як суддя, сидячи на троні в оточенні апостолів. Поблизу нього може перебувати Діва Марія як заступниця, св. Петро з ключами від раю і ангели з знаряддям Страстей Христових. Вище Христа зображені чини ангелів чи святих, а нижче нього Михайло тримає терези, на яких зважують людські душі. Ангели сурмлять в труби, скликаючи померлих.

У нижній частині такої композиції можуть бути відкриті могили, щоб випустити душі померлих, по праву руку від Христа благословенні парять в круговий рух за годинниковою стрілкою. По ліву руку від Христа невіруючих відправляють в Пекло. В Пеклі Сатана пожирає і вивергає грішників, в той час як вони піддаються тортурам і катуванням відповідно з призначеним покаранням. Страшний суд Мікеланджело всупереч традиції розташований на завівтарним стіні. Можливо, це було зроблено з метою попередження тих, хто оскаржував верховенство Папи після Реформації. Тут Христос перестає бути пасивною фігурою: перед нами образ розгніваного Христа, який одним жахливим рухом руки змітає людство в пекло. Це день гніву, а не день жалю, та справедливість цього небесного суду – це невблаганна суворість Бога.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)