Страшний суд – Ієронім Босх

Страшний суд   Ієронім Босх

“Страшний суд” Босха – одна з найцікавіших його робіт, а також одна з найбільш вражаючих робіт на цю тематику взагалі. Вона була виконана на замовлення намісника Нідерландів і є найбільшим зі збережених творів Художника.

Сюжет триптиха інтуїтивно зрозумілий кожному, хто знайомий з християнськими переказами хоч в якійсь мірі. На лівій стулці зображено Рай – на ній розповідається початок біблійної історії. Ось Господь творить Єву з ребра сплячого Адама. Ось Адам разом з Євою пробують заборонені яблука з дерева пізнання добра і зла. Ось сяючий ангел з мечем в руці, виганяє їх з райського саду. У хмарах над ними ангели б’ються з занепалими ангелами, скидаючи тих вниз. А над ними Христос у сяйві слави і сили.

Середня стулка зображує Страшний Суд. Нагорі відбувається судилище, трублять труби останнього години, ангели товпляться біля трону Спасителя, і праведники стоять біля його ніг, готуючись зійти в рай – примітно, що порівняно з грішниками їх дуже небагато, що може виражати песимізм художника, який вважає, що праведників на землі не так вже й багато. А під ними починається пекло. Обертаються млинові жорна, мучать грішників дияволи, грішники заподіюють біль іншим грішникам, і хоча це тільки картина суду, вона вже дуже схожа на пекло.

Остання стулка – власне, пекло, і вона навіває виключно неприємні думки про скінченність життя і про те, що якщо пекло і справді такий, то краще не грішити. Фантазія Босха проявляється у всій красі – мучать грішників, протикають стрілами і лезами, спалюють, варять живцем, розривають на шматки, підвішують, як свинячі туші, на гаки. Наскільки прісний рай – настільки ж живий і графічний пекло, немов він художнику куди ближче.

Якщо художник і ставив собі якусь мету, то ця мета – відвернути грішників від пекла найпростішим способом. Залякавши їх.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)