Страшний суд

Страшний суд

На іконі представлено мучеництво 40 воїнів римської армії, засуджених на смерть за сповідування християнства в Севастії близько 320 р. Стояла зима. Воїнів розділи і поставили в крижані води озера. Щоб зломити їхню волю, на березі розтопили лазню.

Зображені 39 стоять у воді мучеників у набедрених пов’язках. Зліва рублена лазня, в яку входить один з воїнів, не виніс муки. Зображення варта, що повірила в Христа при вигляді подвигу мучеників і встав на місце слабовільного людини, опущено.

В небі – благословляючий Христос і п’ять ангелів з вінцями небесної слави. Вінців менше, ніж мучеників. За вінцями, які тримають ангели, видно краєчки інших вінців – вони як би поступово випливають з глибини. Це повинно було передавати образ небесного відплати вірним, яке відбувається на очах глядача.

У давніх іконах подібна трактування руху, що триває у часі, неможлива, у них завжди зображується 40 вінців, недвижно стоять в небі над мучениками. Відступ від традиції пов’язане з тими змінами в розумінні образу, які відбулися в російському релігійному мистецтві XVIII ст. під впливом світського мистецтва. Майстер вільно володіє традиційною технікою темперного, майстерно тінить лаками золото небесних вінців.

В позах ангелів, в малюнку їх розвіваються плащів відчуваються відгомони мистецтва петровської епохи. Лики ангелів, рум’яні, з сильними відблисками і з рефлексами в тінях, нагадують про іконопису середини XVIII ст. Але прагнення іконописця до анатомічної правильності зображення тіла схиляє до датування ікони другою половиною XVIII ст. Ймовірно, вона виконана в 1770-х – 1780-ті роки, коли на стилістиці російського церковного мистецтва стало виразно позначатися вплив Академії мистецтв.

Іконописець міг працювати в якомусь з міст, що володіли значними традиціями іконопису і, разом з тим, перебували в активній зв’язку зі столицями, Москвою і Петербургом. Ікона є якісним зразком російської іконопису Синодального періоду, яскравим прикладом адаптації до церковному мистецтву елементів художнього мислення Нового часу. Представляє художню, історико-культурну та музейну цінність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)