Стриманість Сципіона Африканського – Помпео Батоні

Стриманість Сципіона Африканського   Помпео Батоні

Картина італійського живописця Помпео Батоні “Стриманість Сципіона Африканського” відома також під назвою “Великодушність Сципіона Африканського”. Розмір картини 227 x 298 см, полотно, олія. Публій Корнелій Сципіон Африканський Старший – знаменитий римський полководець Другої Пунічної війни, переможець Ганнібала, цензор c 199 до н. е., з 199 до н. е. – тричі принцепс сенату, консул. Сюжет “Стриманість Сципіона Африканського” був дуже популярний в європейському мистецтві починаючи з епохи Відродження.

Сципіон в 218 році до н. е. брав участь у битвах при Тицине і Треббії. У битві при Каннах, в якій римляни були розгромлені Ганнібалом, Сципіон бився в якості військового трибуна. У 212 році Сципіон висунув свою кандидатуру на посаду римського полководця в Іспанії. Висадилися в гирлі річки Ібер в 209 році і маючи 30-тисячним військом, Сципіон зробив несподіваний напад на опорний пункт карфагенян в Іспанії – Новий Карфаген.

У місті римлян дісталася величезна здобич, знатні бранці та іспанські заручники. Останніх Сципіон відпустив по домівках без викупу. Історик Тіт Лівій розповідає, що Сципіон міг взяти в наложниці опинилася серед полонених саму прекрасну і знатну дівчину міста, але не скористався цим правом, а повернув її нареченому. У 207 Сципіон завдав поразки карфагенскому полководцю Гасдрубалу і поступово підпорядкував Риму більшу частину Іспанії. Виявив дипломатичні здібності, підготував вторгнення в Африку. Розгромивши військо Ганнібала при Заміні, уклав вигідний для Риму світ. Після повернення в Рим Сципіон був зустрінутий з тріумфом і прозваний Африканським.

Після розгрому армії карфагенян грав видну роль у політичному житті Риму. З 199 року до нашої ери цензор і принцепс сенату, консул. Картина Батони складає пару полотна “Хірон повертає Ахілла його матері Фетіди” і по структурі композиції схожа на нього. Є подібність і в колірному рішенні: на фоні сірувато-коричневої архітектури виділяються ошатні фарби одягу персонажів. Сципіон в червоному плащі передає дівчину коленопреклоненному нареченому. Біле плаття полонянки символізує її невинність. Чудово написані різноманітні вази на першому плані. Батони, який в юності займався ювелірним мистецтвом, любив вводити у свої композиції різні предмети, складаючи з них вишукані натюрморти.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Стриманість Сципіона Африканського – Помпео Батоні.