Струмок у березовому лісі – Іван Шишкін

Струмок у березовому лісі   Іван Шишкін

Чудова робота В. І. Шишкіна “Струмок у березовому лісі” написана пейзажистом у 1883 році. В даний час картина знаходиться у власності образотворчих фондів Державного Російського музею в Санкт-Петербурзі. На цій картині зображено чудовий березовий ліс. Красиві, щоглові, що йдуть кудись у небо берези, які заворожують і зворушує своїм спокоєм і в той же час своєю величчю і неприступністю. Куди б наш погляд не був звернений, усюди ми зустрічаємо зображення беріз. Причому кожне зображення не тільки виписано прекрасним, геніальним майстром, але воно індивідуально по своїй природі.

У кожного деревця, як ніби є свій характер, свої унікальні, неповторні риси. Березовий ліс зображений щільною, непроникною стіною. Створюється враження, що картині не вистачає повітря, мабуть, що тут немає відчуття відкритості, безкрая і свободи. Але це і не до чого. У картини інший зміст, інше естетичний зміст. Зміст укладений і, свого роду, навіть стиснутий в цю особливу природну силу, щільною, березової стіною представшей і розкинулася нескінченним пейзажем. Високі дерева готові захищати і оберігати від будь-якої негоди, шквалистого вітру або іншої якоїсь напасті. Пейзаж написаний в прекрасній манері академічної образотворчої школи.

Прописані кожна травка-муравка, полотно дихає, цілком просочене життєвою енергією, сонячним світлом і літнім теплом. Пейзаж сприймається продовженням самого життя, російська природа – ось, що повинно складати життя російської людини з серцевою, вільної щедрою душею і живим, чутливим серцем. Пейзаж виглядає живим, щирим і правдивим. Струмок ледве помітний, ледь помітний серед загальної навколишнього зелені, трави, розрослася серед дикої лісової природи, вільної і неприступною. Картина затягує і занурює в свої чарівні межі, границі прекрасного. Так і хочеться увійти в картину, відчути дотик теплого повітря, приємного трав’яного настилу, відчути сонячне світло і тепло. Цікавим чином прописаний світ, який ніби ковзає по деревах. Він де-то яскравіше, десь менш насичений, де м’яких теплих відтінків, де-то холодний і затінений, аж до сильних, контрастних, майже чорних тіней.

Освітлені ділянки немов би напоєні, просочені відтінками жовтого, як ніби просякнуті самим сонцем. Це пейзаж свого роду тиха мелодія, така ж тиха, мирна, неспішна і приємна, як звук струмка, що біжить. Картина малює перед нами спокійне умиротворений стан природи. Особливим чином передані фактурні рішення на полотні: і поверхня берези, і густа крона березового листя, трава, виписана колючими, витончено академічними штрихами. Білий стан березових красунь немов би світиться, відображаючи літній день, примушуючи звучати вітер, пробуджуючи звучання птахів. Сама манера нанесення мазків нагадує гру живих відтінків, живу пульсацію речовини. Як дрібні частинки переливами грає сонце в просвітах між березовим листям. Все небо ніби заволокло м’якою березової опушенням.

Берези далеко підсилюють відчуття акварельности картинки, шари олійної фарби нанесені зазвичай досить щільно, але картина не виглядає обтяженою або безповітряного, навпаки, у пейзажі присутня певна м’якість і тональна гармонія і ліній, і колірного та композиційного рішень. Берізки розташовані досить щільно, близько один до одного, вислизаючі, що йдуть удалину, вглиб перспективи. Тут більше темного, що надає відчуття відокремленості, тихій самітницького життя. Світ нагадує брижі на воді, струмує переливами, представляючи собою нестійку градації світла і тіні, гру контрастів. Пейзаж хочеться розглядати, вникати в його сутність і плоть, цікавитися кожною жилкою, всякої травичкою, вбачаючи в цьому у всьому бурхливий рух життя, м’якість і душевність природного світу середньо смуги.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Струмок у березовому лісі – Іван Шишкін.