Створення Адама Мікеланджело Буонарроті

Створення Адама Мікеланджело Буонарроті

Знаменита фреска грунтується на біблійному сюжеті з книги Буття, і створювалася по замовленням папи Юлія II, на стелі Сікстинської капели у Ватикані. Знакова робота є ключовою як для релігійного мистецтва, так і для епохи Відродження. Первісна концепція будівлі включала в себе лише зображення дванадцяти апостолів, однак, коли Мікеланджело почав роботу, розширив початкову задумку, і до моменту завершення зумів зобразити більш 300 фігур з класичної міфології, Старого Завіту і книги Буття, у якій Створення Адама є центральною фрескою цієї роботи.

Створена в 1511 році, робота ілюструє історію про те, як Бог наділяє життям Адама, першого чоловіка на землі. Потужні образи показують іскру життя, передану від пальця до пальця, а неперевершена графіка наповнює композицію духовної і фізичної енергії.

Картина розташований у прямокутнику розміром приблизно 3 на 6 метрів. Зліва мускулиста фігура Адама об’єднує в собі всі риси чоловічої краси, а колірна передача демонструє гармонію в людських пропорціях. Він повільно і ліниво простягає мляву ліву руку до Бога – літньому бородатому людині, оточеному групою ангелів. Його обличчя наповнює апатія, а енергії не вистачає навіть для того, щоб повністю випрямити руку. Життєвий заряд Господь передає своєю правою рукою. Пальці героїв зображені на відстані кількох міліметрів один від одного, що чудово видно на нейтральному тлі. Варто зазначити, що в історії мистецтв це перший випадок, коли Бог був розташований на картині горизонтально.

Настільки популярна робота породила безліч інтерпретацій і тлумачень. Деякі історики і мистецтвознавці стверджують, що фігури навколо Бога уособлюють людський мозок, в якому з анатомічною точністю зображені його частини. Інші припускають, що червона тканина, що оточує Господа, символізує людську матку, в той час як зелений шарф внизу – свіжозрізане пуповину.

Однак, не на всі питання, пов’язані з фрескою, є точні відповіді. Маса теорій присвячена ініціалізації жінки по ліву руку від Всевишнього. Можливо, вона представляє ще не створену Єву, що хоч і суперечить першоджерела, все ж має право на існування. Загадкова символіка передбачає масу дозволів, але при цьому породжує ще більше питань. Існує теорія, що обриси Бога, у формі рівного овалу, пов’язано з неповним еліпсом, який утворює його творіння.

Створення Адама демонструє всю силу жесту в образотворчому мистецтві, який вплинув на багато сучасні твори.

Через чверть століття після завершення стельових шедеврів Мікеланджело був покликаний Климентом VII для створення фрески Страшний суд на вівтарній стіні. Укупі з іншими роботами, вона робить майстри не тільки одним із найвпливовіших художників свого часу, але і одним з найвідоміших живописців за всю історію образотворчого мистецтва.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.33 out of 5)


Створення Адама Мікеланджело Буонарроті.