Створення світу. XI – Мікалоюс Чюрльоніс

Створення світу. XI   Мікалоюс Чюрльоніс

Чюрльоніс жив музикою – залишався професійним музикантом і композитором, викладав фортепіано і живопис його завжди відображала не тільки його музикальність, але відображала, в сутності, його життя всередині музичних звучань – всередині ритму, всередині мелодії, гармонії всередині і тембру. У листі братові є перерахування композицій, які художник написав у попередні кілька місяців. Це перерахування, у якому згадуються і роботи, сьогодні загублені, закінчується рядком: “Так буде” – цикл із 13 картин “. Оцінивши ці картини ремаркою “дуже добре”, Чюрльоніс далі пише: “Останній цикл не закінчено, я задумав писати його все життя, звичайно, остільки оскільки в подальшому будуть нові думки. Це створення світу, не тільки нашого, згідно з Біблією, а якогось іншого світу – фантастичного.

Хочу зробити цикл принаймні з 100 картин, не знаю, що зроблю”. Цикл так і залишився “не закінчено” число картин не збільшилася. Але трохи пізніше Чюрльоніс повторив ці 13 невеликих аркушів, і на сьогоднішній день існує історія двох циклів на одну і ту ж тему. Перший з них, про який йде мова у наведеному листі і називався “Так буде”, був виконаний пастеллю. Відомо, що саме цей цикл був виставлений в Петербурзі в квітні 1906 року. У тому ж році художник зробив повторення 13 картин циклу в темпері та назвав його “Створення світу”. Символічний заклик “Так буде!”, поступившись місцем іншому назві, залишився, тим не менш, у вигляді написи польською мовою в одній з перших за порядком картин циклу. Було повторення точним копіюванням в темпері першого – пастельного циклу або ми маємо справу з дещо зміненим або зовсім новим варіантом, сказати напевно не можна. Другий, відомий нам темперний варіант був куплений Б. Вольман, від неї він потрапив в Галерею Чюрльоніса, де і експонується зараз. Порядок нинішньої розвішування, як і прийнята нумерація картин цього циклу в альбоми репродукцій, не відповідає первісній. Ще в 1926 році була опублікована фотографія інтер’єру

Першої литовської художньої виставки, де можна бачити, як там були розвішані перші картини “Створення світу”. Цикл відкривався листом з написом “Так буде!” Циклічні роботи Чюрльоніса часто дають привід для побудови трактувань, заснованих саме на якомусь певному “читанні” циклу картин від початку до кінця. Чюрльоніс зізнавався в тому, що він хотів би писати цей цикл все життя, написати принаймні 100 картин. Важко уявити собі, що він при цьому думав про якийсь послідовному сюжеті, в якому сто картин склалися б у довгий, докладний розповідь про процес творення. Символічне мислення взагалі, і Чюрльоніса зокрема, суперечить такого роду припущення: недомовленість і непроявленность – будь то образ або подія – є в такому мисленні основною ознакою. Хоча художник і стверджував, говорячи про серії картин, що це “не наш” не біблійний світ, в його циклі теж відбувається виділення землі і вод із загальної просторової “хлябі”. Принаймні в трьох картинах присутня вода, рівень її горизонту, її відображає світила поверхню з відблисками і хвилястістю. Над нею – небо з планетами або з косо біжать туманними хмарами.

Колорит і композиційні прийоми разом з появою цих деталей змінюються так, ніби закінчилася перша – героїчна, сповнена патетики і напруженої думки – частина симфонії і зазвучала частина лірична, з мелодическими красою, тембровими оркестровими вишукуваннями, імпровізаційної легкістю. Порівняння з музикою неминуче пов’язується з однієї з заключних картин, в якій присутні прозорі арфи і структури, що нагадують ряди органних трубок. Але музичне, як було сказано раніше, присутня і у варіативній формі циклу, що дає себе знати особливо явно в цій – “живий” частини створеного світу. Все тут підпорядковано барвистою і ритмічної гармонії. Декоративність розпускаються на цих аркушах квітів, рослин, не мають земних аналогій, утворень, які можуть народитися лише в лоні вільної художньої фантазії, – все це створює близькість того абстрактно-гармонійного світу, який є світ музики теж.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Створення світу. XI – Мікалоюс Чюрльоніс.